Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-10T18:14:37+02:00
Odejscie papieza bylo wstrzasajace i wlustrujace dla wszystkich wierzacych. to byl pierwszy papiez ktory byl polakem.


ps mam nadzieje ze tyle wystarczy
2010-04-10T18:22:37+02:00
W Polsce odejściu papieża towarzyszył dźwięk dzwonu Zygmunta na Wawelu. 16 października 1978 roku ogłosił wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, 2 kwietnia 2005 roku żegnał papieża Polaka.

Santo subito - wspomnienie z Placu Świętego Piotra - posłuchaj


Hołd zmarłemu papieżowi w bazylice Świętego Piotra złożyło ponad 3 miliony osób z całego świata. Na pogrzeb Jana Pawła II, który odbył się 8 kwietnia, przybyli prezydenci, premierzy, królowie i książęta oraz przywódcy religijni całego świata.

Ukochany Papież stoi teraz w oknie domu Ojca - posłuchaj

Mszy świętej koncelebrowanej przez kolegium kardynalskie i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich, przewodniczył ówczesny dziekan kolegium, kardynał Joseph Ratzinger. Na placu Świętego Piotra zebrało się kilkaset tysięcy wiernych. W całym Rzymie przed ekranami rozstawionymi w wielu miejscach miasta, zgromadziło się kilka milionów ludzi. Wielu uczestników uroczystości miało ze sobą transparenty z napisem "Santo subito", czyli "Święty natychmiast".
Po zakończeniu nabożeństwa żałobnego, w asyście duchownych z najbliższego otoczenia, Jan Paweł II został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra na Watykanie, w krypcie Jana XXIII, beatyfikowanego w 2000 roku.

Warszawiacy wspominają

Modlitwą Drogi Krzyżowej i papieskimi wspomnieniami uczczą warszawiacy piątą rocznicę śmierci Jana Pawła II. Główne uroczystości 2 kwietnia odbędą się wieczorem na Placu Zamkowym i Placu Piłsudskiego.

O 20.00 sprzed Kościoła Świętej Anny w kierunku Placu Piłsudskiego wyruszy Centralna Droga Krzyżowa. Rozważania poszczególnych stacji Drogi będą opracowane na podstawie nauki papieża - Polaka.

Specjalnie na tę uroczystość z Watykanu przewieziono papieski krzyż, który będzie przewodniczył orszakowi wiernych. Jest to ten sam krzyż, który Ojciec Święty adorował w ostatni Wielki Piątek w swoim życiu. Wtedy z powodu choroby nie mógł uczestniczyć w głównych uroczystościach. Świadkowie tego zdarzenia w apartamentach papieskich wspominają, że mieli wrażenie, jakby nie papież dźwigał krzyż, ale krzyż dźwigał papieża.

Od 16.00 na Placu Piłsudskiego będą prezentowane wspomnienia o Janie Pawle II. Ostatnia, dwunasta stacja Centralnej Drogi Krzyżowej będzie miała miejsce na Placu Piłsudskiego tuż przed godziną śmierci papieża. O 21:37 na trąbce melodię "Ciszy" zagra przedstawiciel wojska. Tę melodię zagrano na Placu w momencie śmierci Jana Pawła II.

Wielki Piątek jest jedynym w roku dniem, kiedy w Kościele katolickim nie odprawiane są msze. W związku z tym msze święte w intencji beatyfikacji Jana Pawła II będą celebrowane 10 kwietnia.