Ania i Wojtek dostali od mamy taką samą kwotę pieniędzy. Wojtek kupił 2 bułki i herbatę, a Ania 1 bułkę i 2 herbaty. Wojtkowi zostało 50 gr a Ani 1,40 zł. Herbata kosztowała 90 gr. Ile kosztuje jedna bułka ?


Będę wdzięczna za pomoc .. nie rozumiem zadania bo nie było mnie ostatnio w szkole.. z powodu choroby. A Ale chodzi tu żeby wykorzystać równanie z jedną niewiadomą Tyle wiem ;] z góry dziękuję

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-03T17:19:54+01:00
Cena bułki - x

Wojtek 2x+0,9
Ania x+2*0,9 = x+1,8

2x+0,9+0,5 = x+1,8+1,4
2x+1,4 = x+3,2
2x-x = 3,2-1,4
x = 1,8

Odp: Bułka kosztowała 1,80zł.
1 5 1
2009-11-03T17:25:20+01:00
X-cena bulki
2x=o.90 zl =1,40 zl=x=0,90zl=1.40zl
3x=1,80 zl=1,40zl-1.40zl
3x=1,80zl / :3
3=0.60 zl
odp. : bułka kosztowala 60 groszy
2009-11-03T17:25:28+01:00
Bradzo latwo to wywnioskowac , moze pomogeCi to zrozumiec
x- oznaczam cene bulki
chlopak kupil 2 bulki i herbate czyli zaplacil 2x + 0,9 bo herbata kosztowala 90gr, ale nie zapominajmy ze zostala mu reszta czyli rownanie do chlopca wyglada tak
2x + 0,9 + 0,5
dla dziewczynki tak:
x + 2* 0,9 + 1,4
A przeciez mama dala im taka sama ilosc pieniedzy czyli jezeli oboje pupili cos i jeszcze im zostala reszta to nalezy przywonac oba rownania czyli:
2x+ 1,4 = x + 3,2
x= 3,4 - 1,4 = 1,8
Odp : Bułka kosztuje 1,8 zlotego ;] chyba dobrze mi to wyszlo ;]
1 5 1