Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-11T00:02:28+02:00
Potrzebujesz informacji czy zrobionej prezentacji? Jesli info to moge cos napisac :)

Paprotniki- rośliny zarodnikowe o takiej samej przemianie pokoleń, gdzie sporofit jest samodzielną rośliną, która osiąga duże rozmiary, a gametofit jest bardzo małą rośliną zieloną lub bezzieleniową, ginącą zwykle od razu po usamodzielnieniu się sporofitu. Paprotniki mają zróżnicowane na część sitową i naczyniową wiązki przewodzące.

Gromada paprotników liczy około 11000 gatunków.

Sporofit jest zasadniczą rośliną paprotników, zróżnicowaną na łodygę, liście i korzenie. Budowa wewnętrzna sporofitu jest złożona i wykazuje obecność tkanek: okrywającej, wzmacniającej, przewodzącej, miękiszowej i twórczej. Łodyga sporofitu pokryta jest skórką zawierającą aparaty szparkowe. Pod skórką znajduje się kora pierwotna. W środkowej części łodygi przebiegają wiązki przewodzące utworzone z tkanki przewodzącej i komórek miękiszowych. W skład tkanki przewodzącej wchodzi drewno i łyko, przy czym drewno zbudowane jest z cewek. Korzenie są one zazwyczaj krótkie, cienkie i wyrastają z podziemnej łodygi w postaci wiązki. Powierzchnia wyrośniętego korzenia pokryta jest skórką. Pod nią znajduje się tkanka miękiszowa (miękisz spichrzowy), w której ułożone są zespoły zróżnicowanych morfologicznie komórek tworzących wiązki przewodzące. Zarodnie mają różny kształt i okryte są ścianą wielokomórkową. Osadzone są one na liściach, które w tym przypadku nazywamy sporofilami lub liśćmi zarodnionośnymi, liście takie często różnią się od liści płonnych, zwanych trofofilami. Sporofile skupione są nie, kiedy na szczycie łodygi tworząc kłos zarodnionośny, czyli sporofilostan.

Paprotniki są roślinami lądowymi (tylko niektóre wtórnie żyją w wodzie).Występują w miejscach cienistych i wilgotnych, we wszystkich strefach klimatycznych, głownie w klimacie ciepłym i wilgotnym, gdzie wiele gatunków żyje epifitycznie.

CYKL ROZWOJOWY:
Pokoleniem dominującym jest sporofit (większy i żyje dłużej), z haploidalnego zarodnika (1n) powstaje drobny gametofit(rozmnaża się płciowo) zwany przedroślem. Na przedroślu powstają makro-(gametofit żeński) i mikrospory(gametofit męski) a wraz z nimi rodnie z komórkami jajowymi i plemnie z plemnikami.Dochodzi do zapłodnienia za pomocą wody. Po zapłodnieniu powstaje zygota z której kiełkuje diploidalny (2n) sporofit. Początkowo sporofit odżywia się kosztem gametofitu, a później kiełkuje się w okazały sporofit. Sporofit rozmnaża się bezpłciowo poprzez zarodniki, które powstają po uprzedniej mejozie w zarodniach usytuowanych na liściach. Cykl się powtarza.

Typ (gromada): paprotniki (Polypodiophyta)

* długosz królewski (Osmunda regalis)
* gałuszka kulecznica (Pilularia globulifera)
* języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium)
* nasięźrzał pospolity (Ophioglossum vulgatum)
* marsylia czterolistna (Marsilea quadrifolia)
* paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare)
* paprotnik (Polystichum) - wszystkie gatunki
* pióropusznik strusi (Matteucia struthiopteris)
* podejźrzon (Botrychium) - wszystkie gatunki
* podrzeń żebrowiec (Blechnum spicant)
* poryblin kolczasty (Isoëtes echinospora)
* poryblin jeziorny (Isoëtes lacustris) - wymaga ustalenia strefy ochrony stanowiska obejmującej cały zbiornik wodny, w którym występuje,
* rozrzutka brunatna (Woodsia ilvensis)
* salwinia pływająca (Salvinia natans)
* skrzyp olbrzymi (Equisetum telmateia)
* skrzyp pstry (Equisetum variegatum)
* widliczka (Selaginella) - wszystkie gatunki
* widłakowate (Lycopodiaceae) - wszystkie gatunki
* włosocień cienisty (Trichomanes speciosum) - wymaga ustalenia strefy ochrony w promieniu 100 m od granic stanowiska,
* zanokcica serpentynowa (Asplenium adulterinum) - wymaga ustalenia strefy ochrony w promieniu 30 m od granic stanowiska,
* zanokcica ciemna (Asplenium adiantum-nigrum) - wymaga ustalenia strefy ochrony w promieniu 30 m od granic stanowiska,
* zanokcica klinowata (Asplenium cuneifolium) - wymaga ustalenia strefy ochrony w promieniu 30 m od granic stanowiska,
* zmienka górska (Cryptogramma crispa)

Wzięłam najważniejsze info (które było w zadaniu i troche więcej) z różnych stronek i posklejałam ;)
1 3 1