Odpowiedzi

2010-04-11T11:47:10+02:00
W obecnych czasach ludzie przywiazuja duzą wagę do wyglądu zewnetrznego, modnych ubrań.Nie możemy tego oceniać negatywnie . Nie należy jednak zapomnieć o wewnetrznym pieknie, ktore jest iukryte, ale tak naprawde decyduje o pierwszej warttosci każdego z nas.
Na potwierdzenie mojej tezy, chcę przytoczyć kilka przykładów z literatury.
Po pierwsze bohater "Małego Księcia" A.de Saint Exiupery'ego zrozumiał ,ze to nie wygląd jest najważniejszy . Na swojej małej planiecie ychodował piekną rózę, ale wkródce ją opuscił, chociaż bardzo ja pokochał. Wdrując po różnych planetach pragnął zdobyc doswiadczenie zyciowe. Będąc na ziemi zobaczył w parku tysiące róż. Były równie pioekne jak jego kwait, ale on zatęsknił za tąjedną jedyną, którą sie opiekował , osłaniał kloszem . Jego róża go kochała, potrzebowała opieki i czekała na jego powrót.
mały ksiaże zrozumał , że " dobrze widzi soe tylko sercem, najwazniejsze jest niewidoczne dla oczu".
Po drugie, ludzie czesto zagłuszaja w sobie wewnetrzne piekno, goniąc za karierą , fortuną, luksusem i odkrywaja je dopiero po trudnych doswiadczeniach życowych .
Przykładem może byc Ebenezer Scrooge - bohater "Opowieści wigilijniej " Karola Dickensa. Był właścicielem kantoru w Lądynie. Prowadził go sam po śmierci wspólnika Jakuba Marley'a. NAjważniejsza wartoscia w ejgo życiu były pieniądze. Działania jakie prowadził były podporządkowane do ich zdobywania. Oszczedzał nawet na zakupie węgla. Nie miał litości dla dla zatrudnionego kancelisty Boba, który z trudem utrzymywał rodzine w tyn chorego syna Tima.
Nienawidził świąt Bożego Narodzenia. Nawet w czasie ich trwania nie było w jego sercu miejsca na zyczliwaosc, dobroć i otwartosc.
Scrooge Zmienił swoja postawe pod wpływem wizyty duchów zapowiedzianych przez zjawe Marley'a.
Zapomniał, Że w życiu są takie wartosci jak miłość , rodzina , życzliwioasć lojalnośc. Człowiek moze czerpac o wiele wieksza radosc z"dawania" innym , niż ciagłego "brania" . Zaczął spedzac czas z rodziną i pomagac potzrebujacym . Przyczyniając sie do szczescia innych sam stał sie szczesliwym cczłowiekiem. Scrooge maszczescie zdążył odkryc w sobie wewnetrzne piekno , króre przyozdobiło go bardziej niż drogocenne szaty i piekne kamienie.
po trzecie, istnieją osoby które szczescie osobiste potrafia poswiecic dla dobra innych . Pomagajac drugiemu człowiekowi , szczególnie temu biednemu, pokrzywdzonemu przez los stamnowi to o ich niezwykłym poieknie duchowym .
przykładem może być Stasia Bozowska- bochaterka "siłaczki S. Żeromskiego. Zrezygowała z kariery w wielkim miescie by nauczac biedne i zaniedbywane dzieci wiejskie. Pragnęła zlikwidowac analfabetyzm na wsi. Do konca pracowała z wielkim zapałem, nie poddawała sie mimo przeciwnosci losu.Przekonała chłopów , ze oswiata jest nioezbedna w życiu każdego człowieka i otwioera ona okno na świat.
jak wybika z powyższych argumętów . O wartosci człowieka decyduje przede wszystkim ukryte piekno , miłosc lojalnosc, zyczliwoasc i zdolnosc do poswieceń są ważniejsze od wyglądu zewnetrznego.


Pś. Sorki za błędy ale szybkie niestaranne pisanie robi swoje .. ;))) pozdrawiam
17 4 17