Miesięczny budżet pewnej rodziny wynosi 3600 zł .
Stałe wydatki kształtują się następująco :
- 25 % całego budżetu - czynsz , gaz i energia elektryczna .
- 650 zł spłata kredytu samochodowego .
- 200 zł spłata innych kredytów .
- 45 % całego budżetu żywność itp .

Czy rodzina może sobie pozwolić na kupno komputera z systemie ratalnym , płacąc 18 rat po 244 zł miesięcznie lub 24 raty po 195 zł miesięcznie ? ( wszystkie obliczenia )

2 .Śniadanie Michała :
200 g bułki paryskiej .
30 g masła śmietankowego .
50 g sera edamskiego tłustego .
40 g szynki wieprzowej gotowanej .

a) oblicz jakie procent masy produktów wchodzących w skład śniadania stanowi masa szybki . Zapisz obliczenia .
b) Oblicz masę białka zawartego w śniadaniu Michała , jeśli w 100 g bułki jest 6,9 g białka .
w 100 g masła jest 0,6 g białka .
w 100 g sera jest 26,1 g białka .
w 100 g szynki jest 16, 4 białka .


Proszę pomóżcie , chociaż w jednym zadaniu ; <

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-11T14:16:04+02:00
1.
3600 * 25% = 900zł
3600 * 45% = 1620zł
1620 + 900 + 650 + 200 = 3370zł
3370 + 244= 3614zł
3614>3600
3370 + 195 = 3565zł
3565<3600
Odp. Może sobie pozwolić na kupno płacąc raty po 195zł przez 24 miesiące.
2. a) 200+30+50+40 = 320g
40 : 320 = 0,125 = 12,5%
Odp. Szynka stanowi 12,5% śniadania.
b) 6,9 * 2 = 13,8g
26,1 * 0,5 = 13,05g
16,4 * 0,4 = 6,56g
0,6 * 0,3 = 0,18g
13,8 + 13,05 + 6,56 + 0,18 = 33,59g
Odp. Masa biała zawarta w śniadaniu Michała wynosi 33,59g.
2 5 2
2010-04-11T14:18:36+02:00
Zad. 1
3600 zł => 100%
360 zł => 10%
180 zł = > 5%

180 × 5 = 900 zł - czynsz, gaz, energia ;
180 × 9 = 1620 zł - żywność itp.

650 + 200 + 900 + 1620 = 3370 zł
3600 - 3370 = 230 zł

244 zł > 230 zł > 195 zł

Odp.: Rodzina może sobie pozwolić na kupno komputera z systemie ratalnym, płacąc 24 raty po 195 zł miesięcznie.

Zad.2
a) 200 g + 30 g + 50g + 40g = 320 g
320 g => 100 %
40g => x %
x = (40 ×100): 320 = 12,5 %

b)bułka - > 2 × 6,9 =13,8 g
masło :
30g -> x
100 g -> 0,6 g
x = (30×0,6): 100 = 0,18 g
ser:
0,5 × 26,1 = 13,05 g
szynka:
100g -> 16,4g
40 g -> x
x = (40×16,4):100= 6,56 g

RAZEM: 13,8g + 0,18g + 13,05g + 6,56g =33,59 g
1 5 1