Zmieszano 3 litry wody mineralnej oraz 2 litry soku pomarańczowego. Otrzymano napój, którego 1 litr kosztował 5,4 zł. Ile złotych kosztował 1 litr wody, a ile 1 litr soku, jeśli 1 l soku był o 2 zł droższy od jednego litra wody mineralnej?

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-11T14:18:44+02:00
X- cena jednego litra wody
x + 2 - cena jednego litra soku

3x + 2(x+2) = 5,4
3x+2x+4=5,4
3x + 2x = 5,4 - 4
5x= 1,4 / : 5
x= 0,28 - cena jednego litra wody

i z wcześniejszego równania:
x+2 = 0,28 + 2 = 2, 28 - cena jednego litra soku

1 5 1
2010-04-11T14:20:02+02:00
3w - 3l wody
2s - 2l soku
5,4 - wartość 3l wody i 2l soku

/3w + 2s = 5,4
\1s = 1w + 2

/3w + 2w + 4 = 5,4
\1s = 1w + 2

/5w = 1,4
\1s = 1w + 2

/1w = 0,28
\1s = 2,28

Odp.: Litr wody kosztował 0,28zł, a litr soku 2,28zł.
1 5 1