1.Pan Artur zarabia 1500 zł miesięcznie, a pan Piotr 2500 zł. Od zarobków płacą 19% podatku. O ile większą kwotę poatku płaci pan Piotr.

pROSZE Z OBLICZENIAMI.!

2. 15% z kwoty 90 zł
10%- 9 zł
5%-4,50 zł
15- 13,50 zł
Oblicz w podobny sposówb:
a)15% ze 160zł
b) 20% z 23,3 kg
c)15% ze 122 zł
d) 2 ze 114 g
e)3% z 2100 ml
f) 90% z 40 euro
g) 99% z 500 ha
h) o,5% z 24 000 l
i) 0,1% z 375 dag
j) 110% z 800 zł

też z obliczeniami prosze. pilne.!

3

Odpowiedzi

2009-11-03T18:34:12+01:00
1. 1500 x 0,19 = 285 zł
2500 x 0,19 = 475 zł
475 zł - 285 zł = 190 zł
Odp . Pan Piotr płaci o 190 zł wyższy podatek !
2009-11-03T18:41:38+01:00
A)15% ze 160zł = 24 zł
b) 20% z 23,3 kg = 4,66
c)15% ze 122 zł = 18,30 zł
d) 2% ze 114 g = 2,88 g
e)3% z 2100 ml = 63 ml
f) 90% z 40 euro = 36
g) 99% z 500 ha = 495
h) o,5% z 24 000 l = 120 l
i) 0,1% z 375 dag =
j) 110% z 800 zł = 880 zł

15% z kwoty 90 zł = 13,50 zł
10%- 9 zł = 0,9 zł
5%-4,50 zł
15- 13,50 zł


do każdego zadania = np
114 g = 100 %
x = 15%

160 g * 15/100 = 24


i tak w każdym.
2009-11-03T18:52:36+01:00
1.)
1500*19%=285
2500*19%=475
475-285=190

2.)
2. 15% z kwoty 90 zł
0,15*90=13,5

10%- 9 zł
0,1*9=0,9

5%-4,50 zł
0,05*4,50=0,225≈0,23

15%- 13,50 zł
0,15*13,50=2,025≈2,03

Oblicz w podobny sposób:

a)15% ze 160zł
0,15*160=24

b) 20% z 23,3 kg
0,2*23,3=4,66

c)15% ze 122 zł
0,15*122=18,3

d) 2% ze 114 g
0,02*114=2,28≈2,3

e)3% z 2100 ml
0,03*2100=63

f) 90% z 40 euro
0,9*40=36

g) 99% z 500 ha
0,99*500=495

h) o,5% z 24 000 l
0,005*24000=120

i) 0,1% z 375 dag
0,001*375=0,375≈0,38

j) 110% z 800 zł
1,1*800=880

Niektóre liczby są przybliżone ze względu na jednostkę.
1 5 1