Odpowiedzi

2010-04-11T20:55:43+02:00
Trapiści, właściwie Zakon Cystersów Ściślejszej Obserwancji (OCSO, Ordo Cisterciensis Strictioris Observantiae) – zakon katolicki istniejący pod tą nazwą od 1903 r., wywodzący swoje początki z opactwa cysterskiego La Trappe położonego w północnej części regionu Centre we Francji.

Zwyczaje zakonne:

Reguła zakonna opiera się na bardzo ścisłym przestrzeganiu reguły św. Benedykta. Uznaje się, że jest to najbardziej surowa reguła w Kościele katolickim. Zakłada pełną izolację od świata, milczenie (trapiści pozdrawiają się słowami Memento mori, co w języku łacińskim znaczy Pamiętaj o śmierci), posty, oddanie się modlitwie i pracy fizycznej. Trapiści pracować i spacerować muszą w oddaleniu od siebie. 7 razy dziennie zbierają się w kościele na oficjum brewiarzowym. W środę popielcową oraz Wielki Piątek chodzą boso a w okresie Wielkiego Postu, w każdą środę zachowują pełny post. Reguła też wymaga dbałości o higienę oraz bezwzględnego stosowania się do zaleceń leczniczych właściwego zakonnika. Trapistom nie wolno spożywać owoców.

Trapiści słyną z wyrabiania mocnego piwa (średnio 6-7% zawartości alkoholu), o charakterystycznym smaku, szczególnie popularnego w Belgii. Znakiem rozpoznawczym tego piwa jest charakterystyczne logo oraz informacja, iż część dochodu uzyskanego z jego sprzedaży będzie przeznaczona na wspieranie biednych.

Do zakonu tego należał Thomas Merton. Trapistą pochodzącym z Polski jest Michał Zioło, poeta i eseista.
2 3 2