×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-11-03T19:21:44+00:00
Nie reagują chemicznie ani ze sobą ani z innymi substancjami.występują w cząsteczkach jednoatomowych, wszystkie są bezbarwne, bez smaku i bezwonne. Szybko rozpuszczają się w substancjach organicznych jak benzyna czy alkohol
30 3 30
2009-11-03T19:45:16+00:00
Gazy szlachetne wystepują w powietrzu ( 1% ) Głównie argon, hel, neon krypton, ksenon. Gazy te mają podobne właściwości . Najlzejszy z tych gazów to hel.

Hel jest niepanym, bardzo lekkim gazem z powodu tych właściowiści wypełnia on np. balony. Hel ułatwia oddychnie, nie jest szkodliwy dla ludzi wykorzystuje się hel również do leczenia astmy.

Na pasach startowych lotnisk znajdują się lampy stroboskopowe które są wypewłnione kryptonem. Lampy ksenonowe stosowane w samochodach zapewniaja kierowcą lepszą widoczność.

Neon i ksenon wykorzystuje się w ekranach telewizorów plazmowych.

W reklamach świetlnych wykorzystuje się gazy szlachetne popudzone polem elektrycznym. Barwa światła zależy od rodzaju użytego gazu.

Hel i neon w ciekłym stanie skupienia służą do chłodzenia urządzeń, urzywanych do prac w tem. bliskich zeru bezwzględnemu.

Radon stosuje się w medycynie do leczenia nowotworów, zachorowań związanych z przemiana meterii, chorób stawowych i obwodowego układu nerwowego.
41 3 41
2009-11-03T20:14:50+00:00
Gazy szlachetne nie reagują chemicznie ani ze Sobą, ani z jakimikolwiek innymi substancjami i różnią się tym wyraźnie od wszystkich pozostałych pierwiastków.
Są mało aktywne.Wszystkie są bezbarwne, bezwonne i bez smaku.
Argon został wykorzystany do procesów chemicznych potrzebujących nie reaktywnej atmosfery, jeśli nawet atmosfera azotu byłaby zbyt reaktywna.Używa się go też w żarówkach i lampach jarzeniowych, a dzięki niższej od powietrza przewodności cieplnej, podobnie jak krypton, wykorzystywany jest do wypełniania szyb zespolonych w nowoczesnych oknach. Argonem są wypełniane dyski twarde komputerów, w celu mniejszego zużycia się talerzy i głowicy czytającej. W elektronice stosuje się go do napełniania tyratronów i liczników promieniowania jonizującego.Hel w postaci ciekłej jest używany do chłodzenia tam, gdzie potrzebne są bardzo niskie temperatury, ze względu na jego bardzo niską temperaturę wrzenia. Stosuje się go m.in. do chłodzenia nadprzewodników. Jako najlżejszy gaz bezpieczny (niepalny) był stosowany tez do wypełniania statków powietrznych lżejszych od powietrza czyli aerostatów (balony, sterowce).Krypton jest stosowany przede wszystkim w produktach oświetleniowych -w mieszaninie z argonem używa się go w lampach fluorescencyjnych. Bardzo istotnym zastosowaniem kryptonu są lampy stroboskopowe używane na pasach startowych lotnisk. Radon stosuje się w medycynie do leczenia zachorowań związanych z przemianą materii, chorób stawów i obwodowego układu nerwowego (kąpiele radonowe - z naturalnych wód zawierających radon lub nasycanych nim sztucznie).
23 3 23
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci