Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-11-03T20:25:39+01:00
Na środku obrazu widzimy rycerza na koniu, który ubrany jest czerwony żupan i ma mitrę na głowie. W rozpostartych i podniesionych do góry rękach trzyma miecz i tarczę. Jest bez pancerza i hełmu. A na koniu pędzi bez trzymania. Jest to litewski Książę Witold.
Z lewej strony obrazu znajduje się mistrz krzyżacki Ulrich von Jungingen. Jest on ubrany w biały płaszcz z czarnym krzyżem na piersi. W jego oczach widać przerażenie, ponieważ atakuje go dwoje wojowników. Dalej po lewej stronie spieszy mu z pomocą Książe Szczeciński. Pędzi on na czarnym koniu, w hełmie z pawimi piórami. Obrońcę jednak atakuje polski rycerz z kopią – Jakub Skarbek z Góry. Giermek zaś chwycił za cugle konia, którego dosiadał Książe szczeciński.

Wśród tłumu na obrazie znajduje się też wiele postaci historycznych walczących zarówno po stronie polskiej jak i po stronie krzyżackiej. U boku ginącego Mistrza krzyżackiego widać brodatego starca. Jest to komtur elbląski Werner Thettingen.
Na środku, w dole obrazu leży martwy rycerz Lichtenstein.

Po lewej stronie u góry, , za Księciem Witoldem toczy się walka o niemiecka chorągiew, która Polak wydziera Niemcowi.
Natomiast po prawej stronie widać trąbiącego rycerza ze sztandarem polskim. Sztandar ten dumnie powiewa na wietrze, gdy niemiecki chyli się ku ziemi. Jest to symbolem ostatecznego zwycięstwa Polaków.
Po prawej stronie obrazu punktem centralnym jest rudobrody olbrzym w zbroi. Jego koń (który także jest w zbroi) ma przerażone oczy, gdyż pada pod olbrzymem. Jeden z Tatarów zarzucił grubasowi na szyję powróz. Ten rudobrody mężczyzna to komtur brandenburski Markward von Salzbach.

Na przedzie widać wąsatą postać rycerza w zbroi, który jedna noga stoi na ziemi, a drugą nogę postawił na powalonym przeciwniku. Podniósł do góry miecz, by żądać śmiertelny cios wrogowi – Henrykowi, komturowi tucholskiemu. Tymczasem zagraża mu podstępna postać w ciemnym ubraniu, która czai się by zadać cios w bok kordelasem.
Nie sposób opisać wszystkich uczestników bitwy, lecz nie można pominąć Zawiszy Czarnego. Jest w fioletowym ubraniu, bez hełmu i z kopią pędzi na koniu. Wokół pełno mieczy i dzid...
2 3 2
2009-11-03T20:51:07+01:00
Ta bitwa była ważnym wydarzeniem historycznym.Obraz przedstawiający walkę namalował Jan Matejko.Jest tam przedstawiona miażdżąca przewaga polaków nad kżyrzakami.Podczas waklki został przez krzyzaków stratowana chorągiew co rozwścieczyło polaków i zachęciło ich do walki.
Na obrazie jest pokazany zapał polaków do bitwy i do boju.Jest tam pokazane jak miłość do ojczyzny może zdziałać wszystko!!!

mam nadzieję ze pomogłam na pewno babka się nie doczepi!!!