Odpowiedzi

2010-04-12T16:46:15+02:00
Fryderyk Franciszek Chopin urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli. We wrześniu tego samego roku rodzina Chopinów przeprowadziła się do pałacu Saskiego w Warszawie.Na przełomie czwartego i piątego roku życia Chopin, z pomocą matki, został zaznajomiony z fortepianem.
W 1816 roku zaczął brać lekcje u Wojciecha Żywnego. Fryderyk bardzo szybko się uczył. Żywny nie był dobrym muzykiem i nauczył Fryderyka jedynie palcowania i tradycyjnego ułożenia ręki.
Podczas lekcji koncentrował się na zaznajamianiu z dziełami muzyki barokowej i klasycznej oraz objaśnianiu budowy utworów fortepianowych Bacha ,Haydna ,Mozarta. Pozostałością po tej edukacji było zamiłowanie Fryderyka do dawnych kompozytorów , co miało go później odróżniać od reszty muzyków doby romantyzmu. Następnym nauczycielem Fryderyka był także Czech , Wilhelm Wacław Wurfel. Chopin przed ukończeniem siódmego roku życia był już autorem kilku drobnych kompozycji. W 1817 roku w parafialnym zakładzie Kościoła Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście w Warszawie ukazał się pierwszym wydany drukiem utwór Fryderyka. Do 1818 roku mały Chopin znany był tylko w kręgach akademickich ,w których obracała się jego rodzina.
24 lutego 1818 roku Fryderyk po raz pierwszy wystąpił publicznie na koncercie dobroczynnym.
W latach 1823-1826 uczył się w Liceum Warszawski, gdzie pracował jego ojciec. W tych latach zwiedził sporą część Polski. Wakacje spędzał na dworze księcia Antoniego Radziwiłła w Antoninie i bywał u przyjaciół mieszkających w odległych miejscach kraju. Po zakończeniu nauki w liceum rozpoczął edukacje w Szkole Głównej Muzyki. Wielu biografów przekonuje, że Chopin był geniuszem uniwersalnym, ponieważ posiadał również talent literacki, malarski, aktorski. 10 kwietnia 1827 roku umiera najmłodsza siostra Fryderyka , Emilia. W tym samym roku rodzina Chopinów przeprowadziła się do pałacu Czapskich w Warszawie. W 1828 roku Fryderyk odbył swoją pierwszą zagraniczną podróż do Berlina. Lata 1829-1831 były dla kompozytora okresem pierwszej miłości do śpiewaczki Konstancji Gładkowskiej i pierwszych ogromnych sukcesów muzycznych. Powstały wówczas Koncerty fortepianowe f-moll op.21 i e-moll op.11.
W lipcu 1829 tuż po ukończeniu studiów Fryderyk Chopin wraz z przyjaciółmi wyjechał na wycieczkę do Wiednia. Dzięki Wurflowi wszedł on w środowisko muzyków. Jego występy odniosły fenomenalny sukces wśród publiczności. Dobre przyjęcie na koncertach ułatwiło kontakt z wydawcami ;w kwietniu 1830 roku ,po raz pierwszy zagranicą ,wydano drukiem w Austrii Wariacje op.2.
2 listopada 1830 roku Fryderyk wyjechał z pod pałacu Czapskich w Warszawie do Kalisza.
Odprowadzali go liczni przyjaciele , również Elsner, który wykonał, specjalnie skomponowaną kantatę na cześć swoje najzdolniejszego ucznia. Przed wyjazdem pożegnał się z Konstancją Gładkowską i wręczył jej pierścień przechowywany przez nią aż do śmierci. W Kaliszu spędził ostatnie trzy dni w ojczyźnie. 5 listopada 1830 na zawsze opuścił Polskę. Udał się do Drezna , później Wiednia , Monachium aż w końcu dotarł do Paryża gdzie zamieszkiwał w małym mieszkaniu. Utwory tego okresu wypełnione są dramatyzmem, który zaczyna dominować twórczości Chopina. Chopin zaczął prowadzić żywot wirtuoza, komponując utwory, które szybko stawały się modne na salonach. Przyjaźnił się z wybitnymi muzykami , był zapraszany na prywatne występy. Szybko więc przeprowadził się do modnej dzielnicy Paryża. Przyjaciele nazywali jego mieszkanie Olimpem ze względu na boską muzykę ,którą było można tam usłyszeć. Z powodu trudnej sytuacji finansowej zaczął dawać coraz więcej lekcji gry na fortepianie. Oszołomiła go ogromna ilość propozycji. Uczył księżne , baronowe , hrabiny. Jako nauczyciel był bardzo wymagający i porywczy. W latach 1835-1846 porzucił karierę wirtuoza na rzecz komponowania .Zaczął żyć życiem polskiej emigracji , utrzymując ścisłe kontakty z Adamem Mickiewiczem, Julianem Ursynem Niemcewiczem i Cyprianem Kamilem Norwidem. W 1836 roku zaręczył się z uzdolnioną muzycznie i malarsko, Marią Wodzińską. Ostatecznie jednak rodzina sprzeciwiła się związkowi uważając, że Chopin jest zbyt chorowitym kandydatem na męża. W tym samym roku Fryderyk faktycznie zaczął poważnie chorować na gruźlicę. Rok później poznał starszą od niego o sześć lat dominującą Geogre Sand. Ich związek był burzliwy, nerwowy i chaotyczny. Pod koniec 1838 roku Fryderyk wyjeżdża z Geogre Sand i jej dziećmi na Majorkę. Tam jego stan zdrowia bardzo się pogorszył i zaczął pluć krwią. Po kilku miesiącach wrócili do Francji i zamieszkali w posiadłości George. W lipcu 1847 doszło do konfliktu, w wyniku którego George zerwała znajomość z kompozytorem.
Rozpadnięcie się związku oraz pogłębiająca się choroba odcisnęły głębokie piętno na twórczości i życiu towarzyskim Chopina. Powstały wówczas najpiękniejsze z jego nokturnów i mazurków.
Fryderyk Chopin umarł 17 października 1849 około godziny 2 w nocy w Paryżu.sama pisałam tą notatkę do szkoły 2 lata temu mam nadzieje że pomogłam
1 4 1