Scharakteryzuj grupę niebieskich i żółtych. Zacytuj odpowiednie fragmenty tekstu.

To do tego tekstu:

'Pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko... Jest taka piosenka. I nucąc ją, powędrujmy sobie do elementarza. A oto czytanka na dzień dzisiejszy. To jest wioska. W wiosce stoją domy. Wszystkie domy w tej wiosce są niebieskie.

Dlaczego wszystkie są niebieskie? Bo większość mieszkańców lubi kolor niebieski. Ale są też tacy, którzy chcieliby pomalować swoje domy na żółto. Oni nie chcą malować wszystkich domów na żółto. Nie przeszkadzają im niebieskie domy. Gdyby ktoś chciał mieć dom w jeszcze innym kolorze, też nie mieliby nic przeciwko temu. Czemu nie zamieszkać w tęczowej wiosce?

No właśnie, czemu? Bo niebieskim to się nie podoba. Wszystko więc ma być niebieskie. Ponieważ nie wolno malować domów na żółto, żółci czasem malują sobie na żółto ich wnętrza. Niebieskich strasznie to brzydzi, ale tam jeszcze ich władza nie sięga. Mówią więc: żółć się w domu po kryjomu. Po kryjomu! Bo jeśli kogoś na tym przyłapią, to na ulicy krzyczą za nim: żółtek, żółtek, czasem kamieniem w okno rzucą, a czasem pobiją. Najbardziej jednak nienawidzą tych, którzy utrzymują, że mają prawo pomalować swoje domy również z zewnątrz tak, jak chcą. Wtedy mówią: [...] istnieje tylko kolor niebieski, a inne kolory to brudne plamy. Z troską pytają: co stanie się z naszą wioską, jeżeli nasze niebieskie dzieci będą musiały oglądać panoszące się żółte ściany? I, co najdziwniejsze, przedstawiają siebie jako ofiary agresji żółtków, którzy chcą ich zażółcić i nastają na ich niebieską wolność [...]. Przekonują, że jeden żółty dom w okolicy doprowadzi natychmiast całą wioskę do ruiny.

Czasami niebiescy i żółci spotykają się w telewizyjnym studio albo na łamach gazet. I wtedy jedni i drudzy mówią o wolności.

Zadanie domowe. Czy rozumieją słowo wolność tak samo?'

Proszę o pomoc. Dam naj.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-15T20:19:16+02:00
Uwazam ze nie rozumieja tego slowa tak samo.Jedni,zolci mysla ze nie da sie lubic koloru niebieskiego i nie mozna pomalowac sobie domu na ten kolor.Niebescy nie wyobrazaja sobie mieszkania w koloze zoltym do okola.Kazdy ma inny gust.Nikt nie rozumie gustu drogiej osoby jego zainteresowac i pasji.Dla jednych to sie wydaje dzine lub nudne a dla drogich ciekawe.
65 4 65