Odpowiedzi

2009-11-04T15:38:50+01:00
Pochodziła z chłopskiej rodziny z Domrémy w dolinie Mozy (Lotaryngia). W tym czasie trwała wojna stuletnia – konflikt zbrojny pomiędzy Francją a Anglią oraz sprzymierzonymi z nią Burgundczykami. Na skutek traktatu z Troyes delfin Karol nie mógł przejąć sukcesji po Karolu VI. Pod wpływem mistycznych doznań Joanna wyruszyła by wyzwolić Francję od okupujących ją Anglików i osadzić na tronie prawowitego jego następcę.

Joanna nie zdobyła formalnego wykształcenia; nauczyła się składać własny podpis pod swoimi listami, które dyktowała. Otrzymała w rodzinie głębokie wychowanie religijne. Była nadzwyczaj pobożnym i poważnym ponad swój wiek dzieckiem. W 13. roku życia złożyła prywatny ślub dziewictwa.

Młoda, 16-letnia dziewczyna z uporem dążyła by stanąć przed Delfinem i zyskać akceptację dla prowadzonej przez siebie misji. 23 lutego 1429 roku przybyła do Chinon, gdzie przebywał Karol. Następca tronu dał się przekonać, jednak poddano ją dalszym przesłuchaniom przed dostojnikami duchownymi. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii stanęła na czele niezbyt licznych oddziałów wojskowych
3 5 3
2009-11-04T15:40:16+01:00
Św. Joanna d’Arc - patrona Francji - ur. się w 1412 r. Rodzice, pracowici i pobożni chłopi, mieszkali w ubogiej wiosce w Lotaryngii. Już jako mała dziewczynka twierdziła, że słyszy głosy; według niej byli to św. Michał, św. Katarzyna i św. Małgorzata, którzy do niej przemawiali. Początkowo głosy zwracały się do niej i przemawiały dość zagadkowo, stopniowo zaczęły się wypowiadać coraz konkretniej; w maju 1428 r. zakomunikowały, że ma udać się do króla Francji i pomóc mu odzyskać królestwo. W owym czasie pretensje do tronu francuskiego rościł sobie król Anglii, a książę Burgundii, główny rywal króla Karola VII, popierał roszczenia Anglików. Terytorium pozostające w ręku prawowitego króla kurczyło się coraz bardziej.

Joanna musiała przezwyciężyć opór kleru i dworu królewskiego. W końcu 18 - letnia dziewczyna otrzymała małą armię, na czele której 8 maja 1429 r. zdobyła twierdzę Orlean. Następnie stoczyła jeszcze szereg zwycięskich bitew, dzięki czemu król Karol VII odzyskał Reims i mógł, w obecności Joanny, uroczyście koronować się na króla.

W maju 1430 r., gdy szła na odsiecz Compiegne, została schwytana przez Burgundczyków i sprzedana Anglikom. Król Karol VII i jego wojska nie uczynili nic, aby ją ratować. Po wielu miesiącach więzienia postawiono ją w Rouen przed trybunałem, któremu przewodniczył niesławnej pamięci bp Piotr Cauchon - miał on nadzieję, że Anglicy pomogą mu zostać arcybiskupem.

Nieznajomość różnych subtelności teologicznych sprawiła, iż Joanna dała się wciągnąć w pułapkę i wypowiedziała kilka twierdzeń, które wyglądały na herezję. Kiedy w końcu stwierdziła, że to właśnie święci nakazali jej robić wszystko, co zrobiła, skazano ją na śmierć jako heretyczkę i czarownicę. Spłonęła na stosie 30 maja 1431 r. Miała wtedy 19 lat. W 30 lat później została oficjalnie i uroczyście oczyszczona ze wszystkich „win”. Proces kanonizacyjny odbył się w 1920 r.

Na miejscu spalenia Świętej w 1980 r. wystawiono kościół pw. św. Joanny, przy którym znajduje się muzeum. Święta fascynowała artystów. Upamiętniono ją w wielu figurach i obrazach, a także w powieściach i dramatach.

39 4 39
2009-11-04T15:50:28+01:00
Św. Joanna Beretta Molla, 1922 - 1962, była żoną, matką, lekarką i członkinią Akcji Katolickiej. Wszyscy jej znajomi zapamiętali ją jako człowieka, z którego ustawicznie wypływała wielka radość życia. Była kobietą i lekarką niemalże nam współczesną i podczas jej kanonizacji 16 maja 2004 roku byli obecni jej mąż i najmłodsza córka, Gianna Emanuela. Kochała męża, dzieci, rodzinę oraz ludzi z którymi stykała się na Uniwersytecie w Mediolanie, a także we własnej przychodzi w Messero. Zostawiła po sobie wiele pięknych listów i mądrych rozważań, zapisków spostrzeżeń.


Św Joanna jest patronką lekarzy, rodzin, małżeństw, dzieci nienarodzonych, matek w stanie błogosławionym, Akcji Katolickiej, a także patronką organizacji zrzeszającej lekarzy ginekologów położników w służbie życiu: MaterCare International. Jej obraz i relikwie towarzyszą kolejnym międzynarodowym zjazdom MaterCare - dotychczas w Rzymie i w Zagrzebiu i ostatnio odbywającej się w Warszawie pod hasłem: "Ginekologia, etyczna czyli ludzka".

18 5 18