Cześć, mam problem bo na jutro muszę napisać: JAKA JEST ZASADA DZIAŁANIA(SPOSÓB WYDOBYWANIA DŹWIĘKU) W INSTRUMENTACH DĘTYCH DREWNIANYCH I BLASZANYCH ORAZ STRUNOWYCH. może mi ktoś pomóc..? proszę:) jeśli ktoś będzie miał jakiś problem to ja również pomogę..:)
czekam na odpowiedź..;D

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-13T16:38:17+02:00
W instrumentach dętych, czyli aerofonach (grupa dętych drewnianych i blaszanych [drew. wargowe, pojedynczostroikowe, podwójnostroikowe) żródłem dźwięku jest drgający strumień powietrza. Np. we flecie poprzecznym, usta przykłada się do ustnika (dęty drewniany, wargowy) i dmucha się do otworu, a właściwie to nad otworem. W trąbce (dęty blaszany) powietrze wdmuchuję się do ustnika. Kombinacje naciskania klap, tłoków dają możliwość zmieniania wysokości dźwięku.
Instrumenty strunowe (chordofony) mają żródło dźwięku w strunach. Aby wydobyć dźwięk trzeba wprawić struny w drgania, np. za pomocą smyczka lub palców. Chordofony dzielą się na smyczkowe, uderzane i klawiszowe.

Dodam że w rozwiązanie poprzednika jest złe. Do tego pisze się staccato, legato i akcENty. A o tenuto to nawet nie słyszałam, mino że uczę się w szkole muzycznej II st. ... (może chodziło ci o fermaty?)
2 5 2