Odpowiedzi

2010-04-13T16:43:51+02:00
Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.

Wyróżnia się dwa rodzaje napędów:
* śmigłowy, w którym moment obrotowy silnika zamieniany jest na ciąg za pomocą śmigła; do takiego napędu stosuje się silniki tłokowe lub turbinowe,
* odrzutowy, w którym ciąg wytwarzany jest bezpośrednio w silniku; zwykle stosuje się silniki turboodrzutowe, silniki rakietowe wykorzystywane są głównie w konstrukcjach eksperymentalnych lub jako napęd pomocniczy przy starcie.

Na podstawie obserwacji ptaków Leonardo da Vinci (1452-1519) zaprojektował pierwszy samolot, który był sterowany siłą ludzkich mięśni. Pierwszym człowiekiem na pokładzie samolotu był Clément Ader (1841-1925) – wzniósł on się na samolocie napędzanym silnikiem parowym. Za początek ery samolotów, uznaje się jednak rok 1903. Bracia Wright skonstruowali Wright Flyer, który miał silnik spalinowy. Pierwszy ich lot odbył się 17 grudnia i trwał 12 sekund. Tego samego dnia bracia dokonali kolejnych trzech przelotów, w trakcie których samolot przeleciał 270 m, a najdłuższy lot trwał 59 sekund. Pierwsze prace nad silnikiem odrzutowym nastąpiły w latach 30 XX wieku. Dzięki niemu samoloty mogą wznosić się na duże wysokości oraz pokonywać prędkość dźwięku.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Samolot