Klasyczne badania eksperymentalne dotyczące konkurencji prowadzono na populacjach chrząszczy-szkodników spichrzów i magazynów. W hodowli laboratoryjnej dwa gatunki mogą żyć razem, jeżeli ich wymagania wobec środowiska różnią się od siebie. Hodowano razem dwa gatunki chrząszczy spichrzowych: trojszyka i spichlerza. Po pewnym czasie stwierdzono, że trojszyk w hodowli zmniejsza liczebność populacji spichlerza. Działo się tak, dlatego że duże larwy trojszyka zjadały mniejsze larwy drugiego gatunku. Do naczynia, W którym hodowano chrząszcze, włożono małe szklane rurki. W ten sposób stworzono jakby drugie siedlisko.


Jak sądzisz, co zaobserwowano po modyfikacji warunków siedliskowych? Uzasadnij swoją odpowiedź.

[biologia dla gimnazjum, część 3,zeszyt ćwiczeń, zadanie 2, strona 26]

3

Odpowiedzi

2009-11-04T17:46:32+01:00
Poniebaż ten chrząszcz jie lubi żyć w zamknięciu woli żyć na wolności chyba
8 2 8
2009-11-04T17:50:12+01:00
Po modyfikacji warunków siedliskowych nie można zmienić wymagań żywieniowych danego organizmu. Sytuacja może ulec zmianie jeżeli jeden rodzaj chrząszczy zacznie osiedlać się na szklanej rurce, co może zmniejszyć dostęp trojszyka do spichlerza. Jednak aby całkowicie wyeliminować konkurencje należałoby stworzyć 2 środowiska dla 2 chrząszczy, gdyż maja jednakowe upodobania żywieniowe. Wniosek jest nastepujący: dwa gatunki o tych samych upodobaniach srodowiskowych będa dążyły do eliminacji drugiej populacji aby zwiekszyc swoją liczebność i móc przetrwać.
10 4 10
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-04T18:11:40+01:00
Po między tymi chrzaszczami zachodziła konkurencja którą rozwiązałay w ten sposób który napisałas jeden gatunek zjadał drugi...wiec ich nisze ekologiczne bezposrednio zachodziły nha siebie wynika to zatem ich wymagania tych gatunków wzgledem srodowiska sa takie same zatem gdy rozdzielimy ich szklana rurką nie beda miłay ze soba stycznosci ich nisze nie zacodzą na siebie wiec chrząszcz spichlerz odbudowuje liczebnosc swojej populacji
9 3 9