Odpowiedzi

2011-11-23T00:38:34+01:00

Witaj :)

 

Najważniejsza rolą, jaką spełnia ziemskie pole magnetyczne, jest ochrona ziemskiej biosfery przed niezwykle szkodliwymi, wysokoenergetycznymi naładowanymi cząstkami wiatru słonecznego emitowanego przez Słońce. Głównymi składnikami tego wiatru są elektrony i protony. Cząstki te po dotarciu do ziemskiej magnetosfery zostają pod wpływem siły Lorentza zmuszone do wędrówki po spiralnych torach wzdłuż linii ziemskiego pola magnetycznego od jednego bieguna magnetycznego do drugiego i z powrotem, tworząc tzw. pasy Van Allena. Zatem ziemskie pole magnetyczne więzi te groźne dla życia cząstki zapobiegając ich docieraniu do powierzchni Ziemi.

Efekt ten jest szczególnie skuteczny dzięki szczególnej strukturze pola nazywanej butelka magnetyczną.

Wyróżniamy zewnętrze pasy radiacyjne Van Allena, w których więzione są elektrony oraz pasy wewnętrzne z uwięzionymi protonami.

 

Ponieważ największe natężenia tych cząstek występują w obszarach ziemskiego pola magnetycznego o najwiekszym natężeniu czyli w pobliżu biegunów magnetycznych, właśnie nad biegunami najintensywniejsze są ich zderzenia z cząsteczkami gazów ziemskiej atmosfery, w wyniku czego obserwujemy burze magnetyczne i zjawisko zórz polarnych.

Świecenie zórz polarnych jest wynikiem szybkiego oddawania energii uzyskanej przez  elektrony podczas wzbudzenia czyli jest fluorescencją.

 

Ziemskie pole magnetyczne spełnia również doniosłą rolę praktyczną w komunikacji lądowej, morskiej i powietrznej poprzez zastosowanie wszelkiego rodzaju kompasów i busol.

 

Źródłem ziemskiego pola magnetycznego jest prawdopodobnie żelazowo-niklowe stałe ziemskie jądro wewnętrzne oraz również żelazowo-niklowe płynne jądro zewnętrzne wirujące wokół tego pierwszego, które na skutek zjawiska indukcji w polu magnetycznym pochodzącym od Słońca tworzy tzw. dynamo samowzbudne.

 

Semper in altum...................................pozdrawiam :)

 

Jeśli podoba Ci się to rozwiązanie, możesz uznać je za najlepsze- wówczas otrzymasz zwrot 15% punktów wydanych na to zadanie. W przypadku 1 rozwiązania możesz to zrobić po godzinie od jego dodania.

PS. W razie wątpliwości - pytaj :)

19 4 19