Odpowiedzi

2010-04-14T14:07:36+02:00
X - cena kg grzybów przed podwyżką
13(x + 10) = 15x
13x + 130 = 15x
130 = 2x
x = 65
odp: kg grzybów przed podwyżką kosztował 65 zł, po podwyżce po 75 zł za kg
1 5 1
2010-04-14T14:08:36+02:00
X - wcześniejsza cena za 1kg grzybów | 65zł
x + 10 - nowa cena za 1kg grzybów | 65zł +10zł = 75zł
(w zł)

13(x+10) = 15x
13x + 130 = 15x / - 13x
130 = 2x /: 2
x = 65 (zł)

Obliczam ile należny zapłacić za 13kg grzybów
13 * 75 = 975 (zł)

Odp.: Za 13k grzybów należny zapłacić 976 zł.

PS. Jakoś dużo za te grzyby wyszło. . . . O.o
1 5 1
2010-04-14T14:14:43+02:00
X - cena przy podwyżce
y - cena przed podwyżką

x=10+y
13x=15y

x-y=10 I×(-15)
13x-15y=0

-15x+15y=-150
13x-15y=0

-2x=-150 I×(-2)
x=75 cena przy podwyżce