Odpowiedzi

2010-04-14T19:35:58+02:00
Z chiavatty uratowali się tylko nieliczni wojownicy , którzy podczas rzezi byli na polowaniu.Sachem miał wtedy 10 lat.Zajął się nim właściciel cyrku i uczynił z syna ostatniego wodza czarnych węży jarmarczną atrakcję.Sachem wciąż jeszcze zachował imponujący wygląd . mógł sprawiać wrażenie dumnego niczym król , twarz miał wykutą z miedzi,podobną do głowy orła.Był bez wątpienia postacią tragiczną.
Wychowany przez białych biernie i pokornie godził się odgrywać narzuconą rolę ,co z pewnością nie świadczyło o jego sile wewnętrznej .Pamiętał o wspaniałej przeszłości tylko wtedy.gdy wymagał tego sam spektakl .Bojowe okrzyki ,groźne miny, strój wojownika i broń służyły jedynie rozrywce publiczności .Nie było w tym nic autentycznego.
Bohatera noweli zniszczyli biali ludzie ,nie pozostało w nim nic z prawdziwej dumy ,godności indiańskiego przywódcy dosięgnął jakby dna upadku i upodlenia.Odebrano mu honor i człowieczeństwo ,dając w zamian pożywienie i kąt do spania .Zniszczono dumę ,charakter tego człowieka .Zauważmy ,że Sienkiewicz nie napisał ani słowa o wewnętrznych przeżyciach tego bohatera ,o tym,co czuł bawiąc morderców swych najbliższych .
2 3 2