Odpowiedzi

2010-04-14T19:42:06+02:00
Bo był dobrym królem wybudował wiele zamków, baszt, murów z kamienia y był dobrej postury. Był wysoki i dobrze zbudowany ludzie w średniowieczu nie byli raczej zbyt wysocy on się wyróżniał
3 1 3
2010-04-14T19:43:46+02:00
Dlaczego Wielki ? „Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną” – to przysłowie mówi o tym, jak wiele zamków i fortyfikacji zbudowano za panowania Kazimierza. A konkretnie zbudowano około 53 zamków. Założono wiele gospodarstw rybnych, odnowiono zameczki myśliwskie, zbudowano dziesiątki młynów. Król interesował się górnictwem. W 1368 roku wydał statut, który uporządkował organizację kopalń olkuskich i żup solnych. W 1364 roku w Krakowie odbył się zjazd z okazji zaślubin wnuczki królewskiej, córki księcia pomorskiego, Bogusława V. Król gościł króla Węgier Ludwika, króla Cypru Piotra, króla Danii Waldemara i cesarza Karola IV. Goście byli zaskoczeni zasobnością naszego kraju. Zjazd w Krakowie podobnie jak zjazd gnieźnieński odegrał bardzo dużą rolę dyplomatyczną, ponieważ rozsławił potęgę i bogactwo Polski. Dużą zasługę mieli w tym mieszczanie krakowscy, którzy za przykładem króla zaprezentowali gościom swoje bogactwo. Legendą stała się wspaniała uczta, którą czterech królów podjął rajca Mikołaj Wierzynek. W tym samym roku polski król na wzór akademii włoskich w Bolonii i Padwie założył pierwszy w Polsce Uniwersytet nazwany potem Jagiellońskim. Za Kazimierza w Polsce panował dobrobyt i z roku na rok nasze państwo stawało się coraz silniejsze. Wewnętrzny rozwój monarchii oraz złoty wiek miast i wsi sprawiły, że syna Łokietka nazwano Wielkim.
4 2 4
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-14T19:48:28+02:00
Ponieważ Kazimierz wzniósł wiele zamków i dużą ilość miast ogrodził murami obronnymi.Jak mówi przysłowie „Zastał Polskę drewnianą , a zostawił murowaną”.Dzięki niemu zostały zażegnane konflikty z Czechami , Krzyżakami oraz Węgrami.Gdy umierał pozostawił kraj z mocnymi i solidnie wybudowanymi zamkami , domami i miastami.Od kiedy na tronie zasiadł Kazimierz , wszystkich w kraju obowiązywało takie samo prawo , a zbrodnie były karane. Dzięki niemu także zostały uporządkowane sprawy związane ze skarbem państwa. Dzięki tym czynom Kazimierzowi został nadany przydomek "wielki" . Myślę że pomogłem :)
3 3 3