Łazienka ma kształt prostopadłościanu o wymiarach: podłoga 3m na 3,5m wysokość 2,5m.Włazience są dzrzwi o szerokości 0,8m i wysokości 2m.Ściany łazienki wyłożono glazurą do 4/5 jej wysokościa podłogę terakotą .
Wykonaj:
a)ile metrów kwadratowychglazury i ile terakoty trzeba kupić pamiętając żeby kupić jej o 10% więcej.
b)ile przyklejono kafelków glazury o wymiarach 25cm na 30cm a ile kafelków terakoty o wymiarach 30 cm na 30 cm,?

2

Odpowiedzi

2010-04-15T13:31:57+02:00
A) terakota:
P=3*3,5=10,5m²
10,5*10% = 10,5 * 0,1 = 1,05
10,5+1,05= 11,55 m² terakoty


glazura:
p=(2*3,5 + 2*3)*2= (7+6)*2= 26

drzwi: 2*0,8 = 1,6

26-1,6 = 24,4m²
24,4*10%=24,4*0,1= 2,44
24,4+2,44= 26,84m²

Odp. należy kupić 11,55m² terakoty i 26,84m² glazury

b) wymiary kafelka glazury: 0,025*0,030 = 0,00075m²
26,84: 0,00075 ≈ 35787 kafelków

wymiary kafelka terakoty: 0,030* 0,030= 0,0009m²
11,55: 0,0009 ≈ 12834 kafelków
3 5 3
2010-04-15T13:44:47+02:00
Wymiary powierzchni do wyłozenia
podłoga 3m x 3,5 m
wysokosc 2,5×4/5=2
2(3×2+3,5×2)+3×3,5=36,5 m² (powierzchnia scian + podłoga )
powierzchnia drzwi 0,8×2=1,6 m² nie bedzie wykładana płytkami
wiec 36,5-1,6=34,9 m²
do wyłozenia potrzeba kupic 34,9×10%+34,9= 38,39 m²
powierzchnia scian 24,4 m² (z pominienciem drzwi )
jeden kafelek 0,025×0,030=0,00075m²
24,4÷0,00075=32533,333 kafelki glazury
powierzchnia podłogi 10,5 m² jeden kafelek 0,030×0,030=0,0009 m ² 10,5÷0,0009=11666,66 kafelki terakoty