Odpowiedzi

2010-04-15T16:12:04+02:00
Temat strojów ludowych jest niezwykle pasjonujący zarówno dla autora, który pragnie go opracować, jak i dla czytelnika, który z jednej strony chce dowiedzieć się czegoś nowego w zakresie ludowych tradycji. Wątpliwości jest dużo więcej, jeśli nie mamy informacji prawdziwych. Powstaje wtedy pytanie, jak strój tego regionu odtworzyć, zrekonstruować, gdzie szukać wzorów, materiałów, na ile ta rekonstrukcja musi być wierna i czy w ogóle musi być wierna.
Zadanie nie jest ani łatwe, ani możliwe w pełni do zrealizowania
Trzeba sięgnąć do starych rycin, archiwaliów, zapisów w księgach kościelnych, sądowych. Pojedyncze wzmianki spotyka się z wieku XVII i XVIII lecz, dopiero szersze opisy z różnych regionów pojawiają się w XIX wieku. Pamiętać przy tym należy, że nie wszystkie opisy i ilustracje mają wartość autentyku i są prawdziwe. W ocenie i wykorzystywaniu najdawniejszych wiadomości należy być bardzo ostrożnym.
Z najstarszych cytowanych źródeł wynika, że ubiory ludności wiejskiej i rzemieślniczej w XIII - XVI wieku wyglądały zupełnie inaczej, aniżeli te, które dziś nazywamy strojami regionalnymi. Były o wiele prostsze, szyte z samodziałowych tkanin i składały się z kilku zaledwie najpotrzebniejszych części. Odzież chłopska, wskutek trudnych warunków gospodarczych, zróżnicowanych stosunków społecznych, sytuacji politycznej, a także ogólnego niskiego poziomu życia, wyglądała podobnie lub jeszcze skromniej. Zmiany w sposobie ubierania się następowały bardzo powoli, zależnie od istniejących okoliczności i stosownie do materialnych możliwości, jakie posiadali mieszkańcy wsi. Dopiero w wiele lat po wojnie trzydziestoletniej, tj. pod koniec XVII wieku, ówczesna odzież zaczynała się różnicować i wzbogacać. W zasadzie jednak takie części, jak staniki i katanki, kamizele i kamizelki, szamerowania i obszycia oraz hafty urozmaicone zarówno pod względem technik wykonania, surowców i motywów zdobniczych, upowszechniają się dopiero w XVIII wieku. Obok odzieży noszonej na co dzień, do pracy, zamożni chłopi sprawiają sobie i noszą wzorem innych bogatszych stanów, świąteczny, paradny strój, który stopniowo naśladują coraz to szersze kręgi ludności wiejskiej.
Zniesienie pańszczyzny, które w różnych regionach następowało około połowy XIX wieku, pozwoliło wieśniakom na przekroczenie bariery ograniczeń w tym zakresie.
2010-04-15T16:17:54+02:00
Suknia renesansowa dworska włoska wykonana z bordowego aksamitu. Sztywny gorset sznurowany z tyłu. Koszula z koronką przy dekolcie i mankietach.

Renesansowa suknia elżbietańska.Wykonana z brązowych aksamitów. Zapinana na plecach za pomocą haftek. Zdobiona złotą pasmanterią. Gorset usztywniony grubym płótnem. Na głowie beret wykonany ręcznie.

2010-04-15T16:21:22+02:00
Koszula z koronką przy dekolcie i mankietach. suknia renesansowa, sztywny gorset sznurowany z tyłu