W bufecie szkolnym za 4 kanapki, 6 kubków herbaty i 5 ciastek trzeba zapłacić 19zł 70gr, natomiast łączny koszt 3 kanapek, 3 ciastek i 5 kubków herbaty wynosi 14zł 40gr. Marcin kupił na drugie śniadanie kubek herbaty, kanapke i 2 ciastka. Ile zapłacił?

Czy to chodzi o układ równań? Prosze o rozwiazanie tego pokolei. PProsze prosze:D

3

Odpowiedzi

2009-11-05T12:15:04+01:00
To nie chodzi o układ równań,należy wczytać się w treść
4kanapki+6kubków herbaty+5 ciastek=19zł70gr
3kanapki+5kubków herbaty+3ciastka=14zł40gr
widzimy że różnica między tymi zakupami to:
1kanapka+1kubek herbaty+2 ciastka i to kupił Marcin na śniadanie a więc zapłacił:
19zł70gr-14zł40gr=5zł30gr
5 5 5
2009-11-05T12:21:23+01:00
4K+6KCH+5C=19,74
3K+5KCH+3C=14,40 /*(-1)

drugie równanie mnożymy przez (-1) i dodajemy do siebie oba wychodzi nam

4K-3k +6KCH-5KCH+5C-3C=19,74-14,40
1K+1KCH+2C=5,34 zł

Odp. Zapłacił 5,34 zł
2009-11-05T13:10:58+01:00
X cena kanapki
y cena herbaty
z cena ciastka

mamy
4x+6y+5z=19,70
3x+5y+3z=14,40

nas interesuje kwota y+x+2z

od pierwszego rownania odejmujemy drugie i mamy
x+y+2z=5,30 czego szukalismy
za kubek herbaty, kanapke i 2 ciastka zaplacimy 5,30 zł