Mam problem z zadaniem, prosze o rozpisanie jak to rozwiązać.

Gruszki i śliwki kosztuja tyle samo. Jeżeli gruszki zdrożeją o 8%, zaś śliwki stanieja o 2 %, to o ile procent więcej niż obecnie trzeba będzie zapłacić za kg gruszek i 3 kg śliwek?

Bardzo prosze o pomoc, pokolei jak to zapisać.

3

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-11-05T12:41:25+01:00
Rozwiązanie:
__________________________________________________________
Dane:
x-cena gruszek i śliwek-stała,
cena gruszek wzrośnie do (108/100)x,
cena śliwek, spadnie do (98/100)y,
__________________________________________________________
Stara cena:
1kg gruszek+3kg śliwek=400% z x
x+3x=400% z x
4x=400x/100

Nowa cena:
(108/100)x+3((98/100)x)=(108x/100)+(294x/100)=402x/100

Procent:
(402x/100)/(400x/100) * 100%=(402x/100)*(100/400x) *100%=
(402/400)*100%=100½%

100½%-100%=½%

Odpowiedź. Teraz trzeba zapłacić o ½% więcej.
__________________________________________________________
Liczę na status najlepszego rozwiązania. Mam nadzieję że wystarczająco to rozpisałem. Jeżeli coś będzie nie jasne-pisz na priva.

A tą znajoma123, się nie przejmuj... Nie zna się na matmie ani trochę...
4 1 4
2009-11-05T13:03:33+01:00
X cena gruszek i sliwek
obecnie za kg gruszek i 3 kg sliwek zaplacimy
x+3x=4x co stanowi 100%

jesli gruszki zdrozeja o 8% beda kosztowaly 108%x=(108/100) x
jesli sliwki stanieja o 2% beda kosztowaly 98%x=(98/100)x

wtedy (po zmianach cen)
kg gruszek i 3 kg sliwek kosztuje
108x/100+3 razy 98x/100=x(108/100+294/100)=(402/100) x

mamy

4x to 100%
402x/100 to y%

y=402x/100 razy 100 przez 4x
y=402/4=100,5%

nowa kwota do zaplacenia to 100,5% starej
czyli
musimy zaplacic 100,5%-100%=0,5% wiecej niz przed zmiana cen
2009-11-05T13:21:02+01:00
Stara cena:
x = cena kg gruszek = cena kg śliwek
za 3kg śliwek i kg gruszek zapłacimy: 3x + x = 4x

nowa cena:
cena za kg gruszek: 100% x + 8% x = 108% x = 1,08x
cena za kg śliwek: 100% x - 2% x = 98% x = 0,98x
cena za 3kg śliwek: 0,98x * 3 = 2,94x
cena za kg gruszek i 3kg śliwek: 1,08x + 2,94x = 4,02x

p - szukany procent
4x * p / 100 = 4,02x
4xp = 402x
p = 100,5
100,5 - 100 = 0,5

odp: Za kg gruszek i 3kg śliwek trzeba będzie zaplacić o 0,5% więcej niż obecnie.