Odpowiedzi

2010-04-15T16:32:11+02:00
# Sformułuj tezę artykułu, którą da się wyrazić w dwóch do pięciu zdań. Czytelnik nie musi jej nawet znać, ale będzie ona drogowskazem i mapą, dzięki której tekst będzie zawsze na temat i nie rozpłynie się w pobocznych dopiskach, które nagle przyjdą Ci do głowy. Te zachowaj na inną okazję i inne artykuły.
# Stosuj akapity. Nadawaj im śródtytuły, segreguj myśli i wątki
w rozsądnie wyodrębnione działy.
# Daruj sobie długi i majestatyczy wstęp. Jest niepotrzebny. Tekst reklamowy powinien zaczynać się od konkretów, a najlepiej, zawierać je też w środku i nimi się kończyć.
# Prezentuj fakty w tabelach i wykresach. Jeśli masz taką możliwość, statystyki i dane procentowe przedstawiaj w atrakcyjnej graficznie formie, rezygnując z zasypywania liczbami samego tekstu. Oczywiście, działaj z umiarem.
# Zrezygnuj z zaskakującej puenty. Również z tej druzgoczącej, zmieniającej lub nadającej sens artykułowi - co będzie, gdy ktoś nie doczyta tekstu do końca? Dobrze napisany tekst powinien być dobry nie tylko na końcu.
# Pisz dynamicznie:

* używaj czasu teraźniejszego, jest najlepiej przyswajany.
* strona czynna jest lepsza niż bierna.
* nie pisz, czym coś nie jest; lepiej jest napisać, czym coś jest; twierdzenia pozytywne i wprost są najbardziej zrozumiałe i sugestywne.
* wystrzegaj się zawiłej, fachowej terminologii; gdy musisz jej użyć, umieszczaj czytelne wyjaśnienia każdego skomplikowanego pojęcia obok tekstu np. w ramce
* unikaj napuszonego języka i obcych zwrotów; słowo sklep może zastąpić market,
a koszykówka basket.
* wbrew pozorom, bardzo niewiele rzeczy trzeba pisać z wielkiej litery: tylko początki zdań i nazwy własne; warto więc unikać bicia pokłonów Wartościom, Klientom i innej Mistyce.
* relacje pisane winny być w trzeciej osobie; narrator w większości wypadków jest niewidoczny, a autor nieeksponowany.

# Bądź błyskotliwy. To, co zostało napisane bez wysiłku, czyta się bez przyjemności:
- zaskakuj czytelnika niecodziennym podejściem do tematu,
- początek tekstu musi wywalczyć w czytelniku wolę przeczytania całej reszty; pracuj bardzo, bardzo dużo nad tymi pierwszymi paroma zdaniami.
# Zachowaj porządek i umiar.
- nie przeskakuj co chwila z czasu teraźniejszego w przyszły, przeszły bądź odwrotnie; czasu przeszłego warto unikać, jeśli tylko się da,
- konsekwentnie stosuj liczbę mnogą bądź pojedyńczą.
# Mów o ludziach, nie o „personelu”. Jeśli znasz czyjeś imię, użyj go; nigdy nie zapominaj podać autora cytowanego tekstu!
# Nie stosuj jednowyrazowych nagłówków. Ich zwięzłość może być odczytana na sposoby, które nawet nie przyjdą Ci na myśl. Mogą okazać się też po prostu niezrozumiałe.

Pamiętaj – w wielu przypadkach tylko nagłówki będą przeczytane! Muszą więc być samodzielną częścią artykułu, sugestywną i zrozumiałą nawet bez czytania drobniejszego druku pod spodem.

# Nie nadużywaj przyjacielskich, nieoficjalnych środków wyrazu. Może być to odebrane jako spoufalanie się. To, co akceptowane jest w mowie potocznej, poza sklepem spożywczym czy pubem może nie przysporzyć Ci popularności.
# Poprawiaj gotowy tekst. Nie łudź się ani sekundę, że nie wymaga on tego; daj go do przeczytania paru osobom z poleceniem znalezienia jak najwięcej błędów i zobacz, co się stanie.
# Tekst posiada swoją geografię. Ludzie zwracają największą uwagę na początek i koniec – słowa, zdania, strony, oraz na lewą część strony (kierunek czytania!). Rozpisany na stronie tekst jest jak las – najciemniejszy w samym środku. Warto o tym pamiętać, zanim umieści się tam istotne treści.
# Sukces odnosi się, gdy czytelnicy mogą przedstawione rozwiązania odnieść do siebie - nie na poziomie teorii, ale rad, wniosków, przykładów itp. Skupiaj się na aspekcie praktycznym.
# Złam każdą z powyższych zasad, jeśli masz być niezadowolony z Twojej własnej pracy.
1 1 1
2010-04-15T16:34:46+02:00
Zawiadomienie
Z przykrością zawiadamiamy iż coś co miało się odbyć kiedyś tam np 05 05 2010
zostało odwołane bo coś się stało z np sprzętem muzycznym.Kolejny termin tego to np 10 05 2010r.
Organizatorzy
1 5 1