Hurtownik kupił 2 tony bananów. Cztery piąte bananów sprzedał z zyskiem 12% a resztę sprzedał z zyskiem 5%. Na całej transakcji zarobił 424zł. Ile zapłacil za wszystkie banany ? Ułóż i rozwiąż za pomocą równania.
Proszę o pomoc...;)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-15T17:54:22+02:00
X cena za kilogram bananow
4/5 * 2000 = 1600 kg ( sprzedana z zyskiem 12%)
400 kg sprzedanych z zyskiem 5%

112%x * 1600 + 105%x * 400 = 2000x + 424
1792x + 420x = 2000x + 424
212x = 424
x = 2

2000* 2zl = 4000zl cena wszystkich