Odpowiedzi

2010-04-15T18:15:25+02:00
Hi,Pete,

How are you? I'm writing this in a village in Devon.
I'm here with my new friends for the weekend.
We're on our Duke of Edinburgh practice expedition here.
It's an eighteen-mile walk. We've got tents. I love Devon and the hills are great.
E-mail me soon.
rudzia26anka


myślę że pomogłam:}
i liczę na naj!;}
2010-04-15T18:35:52+02:00
Hi Kate!
I'm sorry that I haven't been writting so long but I had to learn. I'm on holiday in Gdańsk with my parents. The weather is great. The sun is shining every day. We stay in hotel near the sea. I usually play volleyball, swim and sunbathe. Yesterday I was on shopping. I bought skirt, dress and this card for you. I have to tell you that I met some guy. His name is Darek and I often go out with him. Tomorrow we'll go to the disco. I can't wait.
I miss you!

Ania
Tłumaczenie:
Cześć Kate!
Przepraszam, że tak długo nie pisałam, ale musiałam się uczyć. Jestem na wakacjach w Gdańsku z rodzicami. Pogoda jest świetna. Słońce świeci codziennie. Zatrzymaliśmy się w hotelu blisko morza. Zazwyczaj gram w siatkówkę, pływam i opalam się. Wczoraj byłam na zakupach. Kupiłam spódniczkę, sukienkę i tą pocztówkę dla ciebie. Muszę ci powiedzieć, że poznałam pewnego chłopaka. Ma na imię Darek i często z nim wychodzę. Jutro idziemy na dyskotekę. Nie mogę się doczekać.
Tęsknię za tobą!

Licze na naj
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-15T18:40:37+02:00
Dear Maria
How are you?Thanks for you letter.
I writing this in my apartament in Bereska- small village in Bieszczady. My brother has birthday in next week. I went to Solina with my boyfriend to look for a present. There is lot of fantastic shop. You know my brother is only five, but he very likes toys. I bought big, red car. I have a some questions for you.
First: How are you? ;)
Do you like shoppin?
Which is your favourite shop?

Love from
Klaudia


Mam nadzieję, że pomogłam i licze na naj ;)