×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

1) ułóż krótką notkę biograficzną dotycząca andrzeja wajdy .

2) Niektóre cechy Papkina są wyolbrzymione, nazwij je i pdaj odpowiednie przykłady zachowań . (dotyczy lektury "Zemsta"

1

Odpowiedzi

2009-04-27T15:35:12+00:00
1. Andrzej Wajda- reżyser, scenograf, członek Grona Nieśmiertelnych francuskiej Akademii Sztuk Pięknych (1997). Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie (malarstwo, 1949) i PWSF w Łodzi (reżyseria, 1953). 26 marca 2000 otrzymał Oscara za całokształt twórczości (statuetkę przekazał do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego). 1955 debiutował filmem Pokolenie, w 1959 na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku reżyserował swój pierwszy spektakl Kapelusz pełen deszczu M. Gazzo.


Wiele znaczących spektakli teatralnych Wajdy przeniesiono na ekran telewizyjny, np.: Noc listopadowa S. Wyspiańskiego, Z biegiem lat, z biegiem dni według scenariusza J. Olczak-Ronikier, Zbrodnia i kara według F.M. Dostojewskiego, Hamlet IV według W. Shakespeare’a.

Czołowy przedstawiciel polskiej szkoły filmowej, podejmował obrachunek z okresem okupacji hitlerowskiej, kontynuując najlepsze tradycje rodzimego romantyzmu w filmach: Pokolenie (1955), Kanał (1957, Srebrna Palma w Cannes), Popiół i diament (1958, nagrody w Wenecji, Vancouver, Berlinie Zachodnim), Lotna (1959), Samson (1961). Powracał do tej tematyki w późniejszych filmach: Krajobraz po bitwie (1970, nagrody w Mediolanie i Colombo), Korczak (1990), Pierścionek z orłem w koronie (1993), Wielki Tydzień (1995).

2. samochwalstwo, skłonność do przesady, sentymentalność.

Sentymentalny charakter Papkina przejawia się w scenie pisania testamentu, kiedy to Papkin wzdycha nad swoimi majątkami przekazując je pięknej Klarze.

Jeżeli chodzi o samochwalstwo to bardzo często Papkin wychwalał się jakich wspaniałych czynów dokonywał na polu bitwy, były to oczywiście historie całkowicie zmyślone.

Kolejna cecha to skłonność do przesady- która przejawia się w scenie, kiedy to Papkin po spożyciu rzekomej trucizny pokazuje wszystkim jak bardzo cierpi i to, że niedługo nastąpi kres jego życia.
3 4 3
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci