Odpowiedzi

2009-11-05T18:05:07+01:00
Maćko oraz Zbyszko z Bogdańca powracają na Litwę, zatrzymują się w gospodzie Pod Lutym Turem. Przybywa tam też księżna Anna Danuta, z którą pojawia się także Danusia, Zbyszko zachwycony jest dziewczynką, ratuje ją przed upadkiem z ławy i ślubuje jej wierność zostając jej rycerzem. Ślubuje on jej trzy czuby pawich piór z krzyżackich hełmów.

Dwór księżnej udaje się do klasztoru mieszczącego się w Tyńcu na nabożeństwo. Zbyszko dostrzega w oddali Krzyżaka i wyzywa go na pojedynek, następnie okazuje się, że był to poseł krzyżacki Kunon Lichtenstein. Zbyszko musi go przeprosić inaczej krzyżak nie zapomni całego zajścia, młodzieniec jednak tego nie robi. Zbyszkowi grozi teraz śmierć.

Królowa Jadwiga rodzi córkę, która jednak umiera, a ona kilka dni później, przez co kraj ogarnia żałoba. Zbyszko czeka zapomniany w celi więziennej. Młodzieniec kierowany na egzekucję widzi Danusię, która zakłada mu na głowę białą chustę i według zwyczaju wybawia go w ten sposób od śmierci, z drugiej zaś strony muszą się oni teraz zaręczyć.

Maćko cały czas źle się czuje od momentu jak próbował udać się Malborka. Do miasta przyjeżdża Jurand, który jest Ojcem Danusi i nie wiedzieć czemu nie wyraża zgody na jej ślub. Wszyscy wyruszają do Ciechanowa, stan Maćka pogarsza się więc wraz z Zbyszkiem odłączając się od orszaku. Spotykają Zycha ze Zgorzelic oraz Jagienkę, która mimo, że jest dziewczyną jedzie na koniu po męsku. Zbyszko jest oczarowany Jagienką i odwrotnie. Zych pomaga wyleczyć Maćka za co Zbyszek udaje się do niego w ramach podziękowań, dowiaduje się, że o Jagienkę starają się Cztan oraz Wilk.

Zbyszko postanawia urządzić polowanie na niedźwiedzia aby móc zdobyć sadło potrzebne do dalszej kuracji. Zbyszko sam wyrusza na polowanie i od niechybnej śmierci ratuje go Jagienka. Przygotowuje ona niedźwiedzie sadło dla Maćka. Nareszcie może wyciągnąć on nóż, który miał wbity w bok. Zbyszko i Jagienka lubią się coraz bardziej, dziewczyna darzy go coraz większym uczuciem. Wyruszają razem aby upolować bobra, gdzie w drodze powrotnej Zbyszko informuje Jagienkę o swoim uczuciu do Danusi, dziewczyna jest zrozpaczona.

7 3 7
2009-11-05T23:54:10+01:00
Możesz to zrobić samodzielnie niewiele sie wysilając. Przeczytaj poprostu co takiego zrobil i potem poprostu o tym opowiadaj jako opowiadasz koledze o odcinku serialu który on przegapił:

http://www.sciaga.pl/tekst/104219-105-dzieje-zbyszka-z-bogdanca
;)
8 4 8