Pan Wojciech będąc z grupą swoich uczniów na wycieczce we Wrocławiu ,zamówił dla nich obiad w małej restauracji.Lokal ten oferował tylko jeden zestaw obiadowy:barszcz ukraiński i pierogi ruskie,który kosztował w sumie 11zł.siedmiu uczniów zrezygnowało z pierogów i zjadło tylko zupę,więc zamiast 209zł.pan Wojciech zapłacił tylko 156,50 zł.Ile kosztuje jedna porcja barszczu,a ile porcja pierogów?

2

Odpowiedzi

2009-11-05T20:32:45+01:00
X-ceba barszczu y -cena pierog ów x+y=11 209-156,5=52,5:7=7,5 =cena pierogów y=11-7,5=3,5 zł=cena barszczyku pozdrawiam
2009-11-05T20:42:47+01:00
Uczniów jest wszystkich 19
barszcz kosztował 3,5 a pierogi 7,5
bo od 209-156,50=52,50/7=7,50
7,5*7=52,5
uczniów 19-7=12

12*7,5=90tyle zapłacił za pierogi
90-156,5=66,50 cena za wszystkie porcje barszczu
66,5/19=3,5