Odpowiedzi

2009-11-05T21:14:44+01:00
Małomówny i rodzina Małgorzaty Musierowicz

Rok pierwszego wydania: 1975

Małgorzata Musierowicz - rodowita poznanianka - przed napisaniem popularnego cyklu książek, zwanego "Jeżycjadą", stworzyła wspaniałą powieść przygodową dla dzieci, pt. "Małomówny i rodzina". Była to jej pierwsza książka. Wszystkie jej powieści trafiły na światowe listy bestsellerów i stały się tak popularne, że przetłumaczono je na wszystkie języki europejskie i stały się również podstawą adaptacji filmowych.
"Małomówny i rodzina" to książka opisująca niezwykłe przygody trójki rodzeństwa: Munia, Tunia i Rzodkiewki. Przeprowadzają się razem z matką i babcią do miejscowości zwanej Śmietankowo. Przez całe wakacje starają się razem ze znajomymi rozwiązać zagadkę pana Zielińskiego, dotycącą miejsca zakopania skarbu. Treść zagadki przechwytuje wścibski Peleryniarz, który jest członkiem miejscowego "gangu". swatają własną matkę z miejscowym lekarzem, znajdują dziwny list, a na samym końcu odkrywają skarb we własnym ogródku W książce są wszystkie elementy sensacji: skarb, porwanie, uwięzienie, wątek miłosny, ocalenie i zwycięstwo dobra nad złem. A wszystko to napisane barwnym i sugestywnym językiem.
"Małomówny i rodzina" autorstwa Małgorzaty Musierowicz jest książką bardzo ciekawą. Jej treść jest wciągająca, trzymająca w napięciu i z dużą dozą wesołości. Główni bohaterowie stworzeni przez autorkę są bardzo sympatyczni i odważni. Każde dziecko może się z nimi utożsamić.
Uważam, że książkę Małgorzaty Musierowicz "Małomówny i rodzina" powinna przeczytać każda osoba, która pragnie przeżyć wspaniałą przygodę z dużą dawką humoru słownego i sytuacyjnego. Powieści tej autorki nie są przeznaczone tylko dla dzieci i młodzieży, odnajdujących tu świat zwykłego nastolatka, ale również dla osób dorosłych - w ramach odpoczynku i przypomnienia sobie lat dziecięcych.