×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Porównaj charakterystyczne cechy roślin i zwierząt.

Mam to na jutro więc jak by się mogło to tak szybciutko
3

Odpowiedzi

2009-11-05T21:37:03+00:00
Zdaje mi się że zwierzęta to organizmy żywe a rośliny to poprostu przyroda/natura ...
9 1 9
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-05T21:37:26+00:00
Organizm roślinny :
-rośnie przez całe życie
-jest samożywny
-nie porusza się

organizm zwierzęcy:
-rośnie do osiągnięcia dojrzałości
-jest cudzożywny
-porusza się
9 4 9
2009-11-05T21:48:49+00:00
ROŚLINY
Każdy związek jest ściśle odpowiedzialny za degenerację swoistych struktur w roślinie. Lista owych związków jest bardzo długa i różnorodna znaczeniowo. U roślin oprócz makroelementów i mikroelementów rozróżnia się jeszcze trzecią grupę do której należą tzw. ULTRAELEMENTY. Stanowią one mniej niż 0,0001% suchej masy roślinnej. Do grona tych pierwiastków zaliczamy np.: selen, rad i złoto. Funkcje biologiczne ultraelementów zostały słabo zbadane z przyczyn technicznych uniemożliwiających przeprowadzenie doświadczeń. Skutki niedoboru pierwiastków:
· BRAK WĘGLA (C), WODORU (H), TLENU (O)- brak życia.
· BRAK AZOTU (N)- zahamowanie wzrostu, bledniecie liści, ograniczenie kwitnienia.
· BRAK FOSFORU(P)- zahamowanie przemian metabolicznych np. fotosyntezy, oddychania; zahamowanie wzrostu i rozwoju roślin; martwica (nekroza) organów roślinnych; żółknięcie brzegów liści.
· BRAK WAPNIA (Ca)- rozkład błon plazmatycznych, nieprawidłowy wzrost organów (korzeni, młodych pędów, liści), chloroza, martwica.
· BRAK SODU (Na)- zanik różnicy potencjałów i utrata pobudliwości komórek
· BRAK POTASU (K)- chloroza liści, zwiędły pokrój rośliny, zahamowanie wzrostu korzenia i pędu, martwica.
· BRAK SIARKI (S)- brak syntezy chlorofilu.
· BRAK MAGNEZU (Mg)- chloroza liści, zwiędły pokrój rośliny, purpurowe smugi nekrotyczne na liściach, zahamowanie fotosyntezy.
· BRAK CHLORU (Cl)- zakłócony przebieg fotosyntezy i oddychania.
· BRAK ŻELAZA (Fe)- zakłócony przebieg fotosyntezy, oddychania; chloroza górnych, najmłodszych liści.
· BRAK CYNKU (Zn)- chloroza, karlenie liści.
· BRAK BORU (B)- wstrzymanie zapylenia i zapłodnienia- nie rozwijają się owoce i nasiona.
U roślin niedobór krzemu i jodu nie jest niebezpieczny, gdyż krzem tworzy szkielety pierwotniaków, okrzemek i gąbek oraz jest składnikiem ścian komórkowych skrzypów i traw. Jod natomiast jest składnikiem hormonów tarczycy np. tyroksyny oraz wpływa na tempo przemian materii i energii.
Tak więc można łatwo wywnioskować że niedobór jakiegokolwiek ze związków mineralnych jest zabójczy dla rośliny. Jest to metoda łańcuszkowa. Najpierw zachodzi zahamowanie jednego procesu na skutek braku jakiegoś z minerałów, a z braku związku będącego produktem pierwszej reakcji nie może zajść następna. Na szczęście niektóre organizmy posiadają zdolność do znacznego nagromadzenia danego pierwiastka w komórkach. Fakt ten skłonił niektórych badaczy do przeprowadzenia doświadczeń nad wykorzystaniem tej cechy do uzyskania cennych pierwiastków występujących w bardzo dużym rozcieńczeniu w wodzie morskiej na drodze akumulacji danego pierwiastka w odpowiednio wyselekcjonowanych szczepach bakterii. Próby te dotyczyły m.in. uzyskiwania uranu z wody morskiej.
Rośliny są wytrawnymi gospodarzami, gdyż potrafią sprawnie wykorzystać dostępne w glebie jony. Jest to szczególnie dobrze zauważalne, gdy weźmiemy pod lupę różnice składu jakościowego i ilościowego komórki w porównaniu z jej środowiskiem.

ZWIERZĘTA

Niedobór związków mineralnych znajduje swoje odzwierciedlenie w organizmie zwierzęcym. I tak np. roślinożerca jeżeli zje roślinę cierpiącą na niedobór pierwiastków sam skazany zostaje na ich niedobór. To samo staje się z mięsożercami, którzy zjedzą wcześniej już osłabionego roślinożercę stają się również ofiarami niedoboru (w tym także ludzie). Jest to proces łańcuchowy, gdyż rośliny jako pierwsze ogniwo układu pokarmowego stają się inicjatorami owej swoistej dolegliwości. Ale nie tylko one powinny być obwiniane. Człowiek w odróżnieniu od zwierząt jako istota myśląca może zaradzić brakowi związków mineralnych poprzez odpowiednią dietę. Zwierzęta nie mają takiego komfortu i zresztą nie myślą o zaspokojeniu braku jakiegoś związku. Dopiero gdy braki są mocniejsze instynktownie poszukują brakującego składnika. Fakt ten można zaobserwować nawet u zwierząt domowych żywionych zwykle resztkami naszego pokarmu. Psy na przykład chcąc zaspokoić potrzebę skrobi wykradają ziemniaki. Ale również i dzieci szukają sposobu „uzupełnienia zapasów”. Brak wapnia można zauważać po „obgryzaniu” obielonych ścian. Skutki niedoboru pierwiastków:
· BRAK WĘGLA (C), WODORU (H), TLENU (O)-brak życia.
· BRAK AZOTU (N)- zaburzenie bilansu azotowego- następstwem jest chudnięcie (utrata masy ciała) oraz obrzęki; długotrwałe niedobory mogą powodować martwicę lub marskość wątroby.
· BRAK FOSFORU (P)- zahamowanie przemian metabolicznych np. oddychania, krzywica.
· BRAK WAPNIA (Ca)- krzywica, łatwość złamań kości, choroby zębów i ich utrat, trudności w krzepnięciu krwi, inne choroby metaboliczne (tężyczka).
· BRAK SODU (Na)- zanik różnicy potencjałów i utrata pobudliwości komórek.
· BRAK POTASU (K-) osłabienie organizmu, zmniejszenie kurczliwości mięśnia sercowego- osłabienie akcji serca, ogólne osłabienie mięśni szkieletowych i gładkich.
· BRAK SIARKI (S)- zaburzenia równowagi ustrojowej.
· BRAK MAGNEZU (Mg)- zwiększenie pobudliwości nerwowo- mięśniowej, kurcze mięśniowe, słabość mięśniowa, osłabienie i nieregularność pracy serca, tężyczka, rzucawka.
· BRAK CHLORU (Cl)- zaburzenia trawienia, zakłócony przebieg procesu oddychania.
· BRAK ŻELAZA (Fe)- anemia, osłabienie, bóle głowy arytmia serca, zakłócenia oddychania.
· BRAK KRZEMU (Si)- wypadanie włosów, krwotoki, trądzik, brak jędrności skóry, odleżyny.
· BRAK JODU (J)- powiększenie tarczycy (wole), niedorozwój umysłowy.
· CYNK (Zn)- powolne gojenie się ran; łamliwość włosów, paznokci; choroby skóry; zaburzenia rozwoju i czynności gonad, oczu, skóry i kości.
Bor reguluje procesy wzrostu, a w szczególności podziałów komórkowych więc jego niedobór u zwierząt nie przynosi konsekwencji.
9 3 9
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci