Za 1kg jabłek, 1kg śliwek i 1kg pomidorów zapłacono razem 40 zł, a za 2 kg jabłek, 1kg śliwek i 1 kg pomidorów zapłacono 52zł. Ile kosztuje 1kg jabłek, 1kg śliwek i 1kg pomidorów, wiedząc że kg śliwek jest droższy od kg pomidorów o 6zł?

3

Odpowiedzi

2009-11-06T16:40:36+01:00
Kg jabłek = 52 - 40 = 12 zł
40 - 12 = 28
1 kg pomidorów = (28 - 6) : 2 = 22 : 2 = 11 zł
1 kg śliwek = 11 zł + 6 zł = 17 zł
2009-11-06T16:45:21+01:00
52-40=12
40-12=28
28-6=22
22:2=11
11+6=17
1kg jabłek-12zł
1kg pomidorów-11zł
1kg śliwek-17zł
2009-11-06T16:46:43+01:00
52zł - 40zł = 12zł - kosz jedngo kg jabłek

40zł - 12zł = 28 zł - koszt śliwek i pomidorów razem
28/2=14
6/2=3
14-3=11zł - koszt jednego kg pomidorów
28-11=17zł - koszt jednego kg śliwek

Odp: Kilogram jabłek kosztuje 12 zl, śliwek 17 zł, a pomidorów 11 zł.