Zad. 1
W czasie gotowania 2 litrow wody odparowalo 18% wody z jej objetosci. Ile wody pozostało ?
Zad 2
Marek sprzedał Stefanowi samochód za 16,5tyś zł. Kupujacy musiał zapłacic od tej kwoty 2% podatku. Ile wyniósł rzeczywisty koszt zakupu samochodu przez Stefana ?
Zad 3
Po dziesiecioprocentowej podwyzce dyrektor zarabia 4290zł. Ile zarabiał przed podwyżka?
Zad4
Marek i Jarek mieli po 50 zł. Oszczednosci Marka zwiekszyly sie o 20 %, a potem jeszcze o 30%. Oszczednosci Jarka zwiekszyły sie tylko raz ale o 50%. Oblicz, ile kazdy ma pieniedzy. Kto ma wiecej ?
ZAd.5
Powierzchnia Ziemi ma 510 mln km2, z czego 148 mln km2 to lądy. Ile procent powierzchni ziemi zajmują morza i oceany ?
Zad6
Do ceny produktu dolicza sie 22% podatku VAT. Oblicz, jaka jest cena bez watu Vat-u magnetofonu, ktory wraz z podatkiem kosztuje 1464zł .
Zad7
Narty w sezonie kosztowały 600 zł. Wiosna ich cenę obnizono o 15%. Ile kosztuja po obnizce ? O ile procent trzeba podniesc ich cene, aby wrociła do pierwotnej wartosci ?

PROSZE O OBLICZENIA WYBIERAM NAJLEPSZA PRACE !!!!!!!!

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-06T18:37:25+01:00
1)2l/100=1%= 0,02
0,02*18%= 18%= 0,36l
odparowało 0,36l
2)16500/100*2= 330
16500+330= 16830,- zapłacił w rzeczywistości za samochód
3)4290/110*100= 390
4290-390= 3900
pan zarabiał 3900,- przed podwyżką
4)50/10=5 5*2=10 50+10=60 60/10=6 6*3=18 60+18=78,- oszczędności miał Marek
50/10=5 5*5=25 50+25=75,-miał jarek; jarek miał mniej oszczędności o 3,-
5)510/100=5,1=1% 510-148= 362 362/5,1= 70,98... morza i oceany zajmują około 71% pow. ziemi
6)1464/122*100= 1200,- magnetofon kosztował przed doliczeniem Vat-u
7) 600/100*85= 510,- kosztowały po obniżce; 510 na 600= 90,- więcej 5,1 to 1% około 17,5% trzeba podwyżyć cene aby miała wartosc początkowa
2 1 2
2009-11-06T18:37:52+01:00
1. 2l - (18%*2l)=1,64l
2.16500+(2%*16500)=16500+330=16880zł
3.4290zł-110%
x-100%
110x=429000 /:110
x=3900zł
4.Marek
50zł + 20%*50zł= 60zł
60zł +30%*60zł= 78zł
Jarek
50zł+ 50%*50zł=75zł
5.
510km2- cała powierzchnia
148km2 - lądy
Wody = 510*148 =362 km2
362/510*100%= 70,98%
6.1464-122%
x - 100%
122x=146400
x=1200zl
7.600zł-100% -cena zima
x - 85% - cena po obnizce
100x= 51000
x=510 zł - cena po obnizce
510 - 100%
600- x % o ile trzeba podniesc
510x= 60000
x=~117,65%
Czyli trzeba podniesc o 17,65 %
Mam nadzieje ze pomoglem

2 1 2