Odpowiedzi

2009-11-06T22:57:08+01:00
Ignacy Krasicki, przedstawiciel polskiego oświecenia, był w Polsce ważną i cenioną osobistością. Po pierwsze dlatego, że był hrabią i służył na dworze, a po drugie dzięki swym utworom. Były to głównie bajki.
Bajki Krasickiego były szczególne. Poeta zawdzięcza im sławę, gdyby nie bajki, naród polski nie zwróciłby na niego szczególnej uwagi. Jednak w tych dziełach było coś, co działało na umysły Polaków... Wydaje mi się, że były to niezastąpienie trafne morały. Każda bajka Krasickiego miała morał adekwatny do sytuajci w Polsce, co stanowiło o fenomenie jego utworów - czytelnicy z zagranicy nie rozumieli przesłania tak dobrze, jak Polacy. Bo przecież w którym kraju tępić można było takie cechy jak chytrość, czy cwaniactwo (bajka "Kruk i lis"). Dzięki utworom Krasickiego Polacy zdali sobie sprawę z własnych wad. To, że zmienili świadomość narodową wynikało ze sposobu zaprezentowania wad przez Krasickiego - artysta użył do tego zabiegu uosobienia zwierząt (we większości dzieł), które były uosobieniem wad, następnie ośmieszając je.
Moim zdaniem Krasicki to wielki poeta. Uczył przez śmiech, a to najlepsza forma nauki. Powinniśmy uczyć się od takich artystów jak Krasicki nie tylko poczucia humoru, ale i moralności.

Pzdr ;)
2 5 2