Koszt wynajmu autokaru wynosi 1440zł. na wycieczkę pojechało o 3 uczniów mniej niż planowano co spowodowało wzrost opłaty dla każdego uczestnika o 2zł.
ilu uczniów pojechało na wycieczkę?
jaki był koszt wycieczki dla każdego uczestnika?

2

Odpowiedzi

2009-11-07T14:01:29+01:00
1440 zl ÷ 2 zl =720 zł
720 zl ÷ 3 =240zł
240zł +2 zł =242 zł
Odp.Dla każdego uczestnika koszt wycieczki mial 242 zł
1440 zl ÷242 zł=6
Odp na wycieczke pojechało 6 osób
12 1 12
2009-11-07T15:12:32+01:00
X - liczba uczniow
y - oplata za ucznia

{x*y=1440
{ (x-3)(y+2)=1440

{x=1440/y
{ (1440/y -3)(y+2)=1440

{x=1440/y
{ 1440-3y +2884/y -6 = 1440

{x=1440/y
{-3y²-6y+2884 = 0


Δ = 36+34608
√Δ ≈ 186

y1 = 6-186 /-6
y1 = 30

y2 = 6+186 / -6
y2 = -32

cena nie moze byc ujemna, wiec

y = 30zł

x=1440/30
x = 48 osób



Pozdrawiam! :)
5 4 5