1.Czy odsetki wynoszące 5% w skali 10 miesięcy są większe niż 6% w skali roku? Przestaw obliczenia na 5 lat
2. Grzyby zawierają 90% wody ile trzeba zebrać świeżych grzybów, by po ususzeniu mieć 2 kg?
(To są całkowite treści zadań-nic nie brakuje)

1

Odpowiedzi

2009-11-07T20:12:32+01:00
Zad.2]2kg=10% bo 100% to były świeże grzyby -90% woda=10% xkg=100% x=2×100:10=20kg odp.trzeba zebrać 20 kg grzybów. zad.1] 5% =0,05 5% w skali 10 m-cy=0,05:10×12=6% w skali roku,czyli w skali roku to to samo ,ale nie wiem,czy kapitalizacja odsetek następuje po 10 m-cach ,czy po roku bo mi tego nie podałes najpierw wiec podliczę ci te 5 lat z 6% x-kwota wpłacona x+0,06x=1,06x-po 1 roku 1,06x+0,06×1,06x=1,1236x-po 2 roku 1,1236x+0,06×1,1236x=1,191016x-po 3 roku 1,191016x+0,06×1,191016x=1,2624769x-po 4 roku 1,2624769x+0,06×1,2624769=1,3382255x-po 5 latach czyli ,jak widzisz odsetki wynoszą prawie 34% a dokładnie 1,3382255-1=0,3382255=33,82255% teraz te 10 m-cy x+0,05x=1,05x-po 10-m-cach 1,05x+0,05×1,05x=1,1025x-po 20 m-cach 1,1025x+0,05z1,1025x=1,157625x=po 30 m-cach 1,157625x+0,05z 1,157625x=1,2155062x-po 40m-cach 1,2155062x+0,05z 1,2155062=1,2762815x-po 50m-cach 1,2762815+0,05z 1,2762815x=1,3400955x-po 60m-cach,czyli po 5 latach 1,3400955-1=0,3400955=34,00955% 34,00955%-33,82255% tamta lokata=0,187% czyli widzisz,grosze więcej-wniosek reklamy banków to bujda,a swoja droga dac takie zadanie biednemu uczniowi na sobotę,och boże-mnie już od tego głowa zabolała-pozdrawiam