×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Analiza powiązań geograficznych między elementami środowiska przyrodniczego na przykładnie *** (należy wpisać np. Tatry, Alpy itp.)

*** należy wpisać krainę geograficzną lub region.

PILNE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
W FORMIE PRACY


DAM MAX ZA NAJLEPSZE

*****należy opisać elementy środowiska, dlaczego rosna takie roślinny a nie inne, jakie zwierzęta, dlaczego jest tam tak a nie inaczej.
1

Odpowiedzi

2009-11-07T23:45:52+00:00
Alpy: Występowanie organizmów zywych na danych terenach geograficznych zalezy przede wszystkim od warunkow klimatycznych wystepujacych na danym terenie. W terenach ktore sa najwyższe tzw pietrze nigalnym(pietro sniezne) oraz subniwalnym(turnie) nie wystepują praktycznie żadne formy zywe z ewentualnym wyjatkiem bardzo znikomych slabych roslinek tzw. endemitow ktorymi sa okrzyn jeleni i rogowica alpejska; liczne mchy, wątrobowce, porosty, glony (jedynie ze zwierzecych organizmow zywych moga pojawiac sie sporadycznie kozice gorskie) gdyz przezycie uniemozliwiaja im bardzo strome stoki, slaby dostep do swiatla ze wzgledu na czeste geste mgly, bardzo niskie temparatury co wiaze sie z wiecznym wystepowaniem sniegu, najsilniejsze wiatry i prawie znikome opady gdyz tereny te znajduja sie juz poza linia deszczu, a takze brak dogodnych gleb. W partiach które znajdują się coraz niżej poziomu turni czyli alpejskich zwanych takze obszarami lak wysokogorskich, istnieją wiatry o bardzo dużej prędkości i niskiej temperaturze, slaby dostep do wody, oraz wystepuja formy roslinne o niskich wymaganiach środowiskowych o malej wysokości( aby nie ulec zniszczeniu) oraz bez twardych elementów które mogłyby zostać złamane a także z małą iloscia wody by przetrwac niska temperature a sa to na podlozu granitowym murawe tworza glownie sit skucina, boimka dwurzędowa, kostrzewa niska. mietlica skalna. a z organizmów. Z ptakow spotkac tu można takie rzadkie gatunki, jak pomurnik, płochacz halny, siwerniak. Pietro alpejskie to rownież krolestwo kozicy i swistaka, przychodzi tu zerowac niedzwiedz brunatny.W obszarach subalpejskich jest juz wieksza ilośc opadów gdyz znajduja sie ponizej poziomu chmur, wystepuje wieksze naslonecznienei terenu, wiatry sa slabsze i jest wyzsza temaperatura, formy zywe sa lepiej rozwiniete: rosliny sa wyzsze-wystepuja juz formy zielne, kosodrzewina, olcha zielona a takze glownie murawy a w wyszych terenach tej partii wierzba slaska, porzeczka skalna i roza alpejska. Kosowka odgrywa ogromną role ekologiczną. Jej galezie odznaczające się ogromna elastycznoscia chronią strome stoki górskie przed erozja i ochraniaja niżej lezacy las przed lawinami snieznymi i kamiennymi. Nastepnie w reglu gornym wystepuja buczyny natomiast przewaza swierk gdyz panuje tam klimat chlodny a poza swierkiem( ktory moze dobrze wrosnac w podloze dzieki palowemu systemowi korzeniowememu ktory uodparnia na silne wiatry a takze zapewnia lepszy dostep do wody oraz wiotkosc drzewa i wystepowanie igiel) roslinnosc podobna do tej, ktora wystepuje w tajdze. Na najnizszym poziomie gor ktorym jest podgorze, roslinnosc i inne zwierzece formy zywe sa najbardziej zroznicowane. jest tam najwyzsza temperatura, wystepuja zyzniejsze gleby, jest wiekszy dostep do wody(splywa ona z wyzszych partii i znajduje sie w luzniejszej glebie) a takze najmniejsze wiatry co zapobiega urazom mechanicznym. Sa to tereny dogodne do hodowli owiec i innych zwierzat rozlinozernych ze wzgledu na ww.
1 5 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci