Antygona
Odpowiedzi na pytania w formie notatki
1.Czy duma , buntowniczość i bezkomprosowość Antygony mogly zaważyć na decyzji Kreona
2.Czy Antygona stanowi przykład osoby owładniętej fanatyzmem religijnym?
3.Czy prawa boskie muszą stać ponad prawami ludzkimi.
4.Po co ustanawiane są prawa w państwie.
5.Czy rządzący powinien stosować jedną miarę w ocenianu swoich bliskich i całego społeczeństwa.
6. Czy władca nie powiniec brać pod uwagę prwa zwyczajowych, od wiekow funkcjonujących w społeczeństwie?
7.Czy stanowisko Antygony wynika tylko z chęci zrealizowania zbyt wielkich ambicji?.
8.Czy Kreon kieruje sie tylko chęcią udowodnieniea własnej sily, przewagi?
9. Czy pogardliwe spojrzenie na przeciwnika nie zaslania właściwego widzenia sprawy?
10. Czy Kreon postępuje słusznie, nie biorąc pod uwagę głosy opinii publicznej ujmującej się za Antygoną?
11. Czy Kreon jest pewien własnych racji, czy też boi sie jedynie utraty autoytetu, zwłasza w tarciu z kobieta?
12.Czy samotność Kreona usprawiedliwia jego postepowanie?(Chor starcow tebańskich początkowo jest przychylny decyzji władcy i boi sie mu sprzeciwić.)
13. Czy zmiana decyzji Kreona nie jest dla niego usprawiedliwieniem ?
14. Czy w jakikolwiek sposob można usprawiedliwić tyranię?
15. Czy Kreon nie został w wystarczający sposob ukarany?


na jutro koniecznie

w formie notatki to ma być
jak cos bedzie źle zgłaszam do spam

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-08T13:55:59+01:00
Myślę,że duma,bezkompromisowość i buntowniczość Antygony wpłynęły decyzję Kreona.Tak,myślę że to jednak jedna z cech Antygony-fanatyzm religijny.Prawa boskie powinny stać ponad prawami ludzkimi ponieważ to są rządy,prawa,kodeks związany z religią i nie opacznością!Prawa w państwie są ustawiane po to aby był porządek, aby nie panował harmider,jakieś sytuacje bez wyjścia.Rządzący powinien stosować jedną miarę jeżeli chodzi o rządzenia, ponieważ człowiek nie decyduje kim jest kiedy się rodzi,dopiero później może podjąć decyzję ale jeżeli się nie uda zostaje człowiekiem nie wykształconym to nie znaczy,że można nim pomiatać!Jeżeli władca wzorowałby się na prawach sprzed wieków to te rządy byłyby bez sensu ponieważ tradycje się zmieniają,kary się zmieniają a nawet motywacje ludzi się zmieniają!Antygona miała wielkie ambicje i to chyba przeważyło.Wydaje mi się,że Kreon kierował się tylko silą i przewagą,którą mógł wykorzystać.Widzenie sprawy ma dwie strony medalu zależy od wroga,faktycznie może i pogardliwe spojrzenie miało tu jakiś cel.Wydaje mi się że Kreon jednak zrobił dobrze,że nie wysłuchał publiczności(z korzyścią dla Antygony).Wydaje mi się,że Kreon przemyślał swoją decyzje ale możliwe że i troszkę stchórzy.Samotność Kreona to jedno z usprawiedliwień,które powinny go uniewinnić,zmiana decyzji jest dla niego usprawiedliwieniem.Wydaję mi się,że znalazłoby się jakieś usprawiedliwienie na tyranię,każdy ma jakieś prawa i obowiązki,są również kodeksy i jakieś ułagodzenie by się znalazło!Tak.Kreon został już ukarany i to dobrze !

Siedzialm trochę przy tym mam nadzieję,że się przyda ! ;P
Pozdro ;)
10 2 10
2009-11-08T14:00:05+01:00
Duma i buntowniczość Antygona mogły bardzo zaważyć na decyzji Kreona w sprawie zamknęcia jej w lochu i skazanie na śmierć. Pomimo tego że była to jego rodzina nie zawachał się, ponieważ rozgniewało go to że nie słucha jego rozkazów. Antygona była bardzo religijna, na co wskazuje fakt że nie bała się nawet tyrana którym był Kreon. Jest owładnięta fanatyzmem religijnym, jest bardzo wierząca i stawia przykazania boskie nad prawa ustanowione przez władcę. Prawa w państwie są po to by nie było bałaganu, aby wszysscy byli równi i żeby każdego obowiazywało ten sam zakaz, dlatego też rządzący państwem nie powinien przymykać oka na wybryki rodziny tylko traktować wszystkich tak samo bez względu na powiązania z tą osobą. Bo gdyby tak nie było byłoby to niesprawiedliwe. Oczywiście że król powinien brać pod uwagę wszelkie tradycję i nie przerywać ich nawet kiedy nie dokońca się z nimi zgadza, bo może to urazić tych którzy na tę tradycję pracowali. Kreon kierował się sprawiedliwościa co do oceniania swojego ludu, chociaż także wiedział że ma władzę nad każdym i postąpił tak by udowodnić swoją wyższość. Gdyby wtedy król posłuchał mieszkańców uniknąłby straty swojej rodziny, jednak na pewno niektórzy twierdzili by że zrobił to dlatego że należała do jego rodziny i nie osądził jej jak innych. Kreon chronił się przed tytułem niesprawiedliwego władcy. Gdyby nie zagrażałaby mu strata w oczach mieszkańców może postąpiłby inaczej. Jednak nic go nie usprawiedliwia, jest sam sobie winien straty rodziny. Po wszystkim uświadomił sobie co zrobił i żałował jednak było za późno, to już nic nie zmieni. Kreon został odpowiednio ukarany za swój czyn.Moim zdaniem tak wygląda notatka i jeżeli zgłosić spam to sama możesz zostać za to ukarana bo ja pomagam tak jak uważam. Umiesz lepiej? Napisz sama ;)
Jeżeli nie masz nic do zarzucenia proszę o najlepszą odpowiedź.
15 3 15