1. Klientka kupiła na bazarze pomarańcze i banany płacąc za nie łącznie 6,6 zł. Kilogram bananów kosztował 1,5 zł a kilogram pomarańczy 1,2 zł. Następnego dnia okazało się, że pomarańcze podrożały o 25% , a banany były tańcze o 10% w stosunku do cen dnia poprzedniego. Klientka kupiła dwa razy więcej banaów niż poprzednim razem i o 1 kilogram pomaranczy mniej, płacąc tym razem łącznie 8,4 zł.?? Ile kg bananów , a ile pomarańczy kupiła klientka pierwszego dnia???
( w tym zadaniu ma wyjść x=2 i y=3)

PS. Proszę o wszystkie obliczenia metodą przeciwnych współczynników

1

Odpowiedzi

2009-11-08T14:12:37+01:00
1,5x+1,2y = 6,6
0,9*1,5*2x+1,25*1,2*(y-1)=8,4

1,5x+1,2y=6,6
2,7x+1,5y-1,5=8,4

1,5x+1,2y=6,6 II *1,25
2,7x+1,5y=9,9

1,875x+1,5y = 8,25
2,7x+1,5y=9,9 -

0,825x = 1,65 II :0,825

x = 2

x=2
3+1,2y = 6,6

x=2
1,2y = 3,6 II :1,2

x = 2
y = 3