2 lodówki i 3 pralki kosztują 7250zł, 5 takich samych lodówek i 3 pralki kosztuja 9800zł. Ile kosztuje lodówka a ile pralka?


Karol z Jackiem zbierali znaczki pocztowe, Karol mniał K znaczków a Jacek 10 wiecej. Ile znaczków maja chłopy razem?

3

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-11-08T15:49:57+01:00
Lodówka:7250zł:2=3350zł
Pralka:7250zł:3=2450zł
1 1 1
2009-11-08T15:50:17+01:00
2x+3y=7250
5x+3y=9800

3y=7250-2x
5x+7250-2x=9800
3x=2550
x=850

3y=7250-1700=5550
y=1850
x=850

K+K+10
2009-11-08T15:52:57+01:00
Zadanie 1.
x-cena lodówki
y-cena pralki

2x+3y=7250 /* (-1)
5x+3y=9800

-2x-3y=-7250
5x+3y=9800

3x=2550 /:3
x=850

2x+3y=7250
2*850+3y=7250
3y=5550 / :3
y=1850

Zadanie.2
chłopcy mają razem K+K+10 znaczków