Odpowiedzi

2009-11-08T16:07:11+01:00
1kg - 3,90zł

30% = 0,3
1+0,3*1 = 1,3 kg

10% = 0,1
3,90+0,1*3,90 = 3,90+0,39 = 4,29 zł

1,3kg - 4,29zł
1kg - x (teraz na krzyż wymnażamy :])

1,3x = 4,29 /:1,3
x = 3,3

Odp: Kilogram winogron w promocji kosztuje 3,30zł.

To jest na 100% dobrze :)
17 4 17
2009-11-08T16:07:13+01:00
1kg-100%
x-30%
x=1,3kg

3,9-100%
x-10%
x=,039

0,39+3,90=4,29

1,3kg-4,29
1kg-x
x=3,3zł
54 4 54
2009-11-08T16:12:39+01:00
1 kg ---- 3,90
1*0,3=0,3
1+0,3=1,3 kg to masa po zwiększeniu o 30%
3,90*0,1=0,39
3,90+0,39=4,29 zł to cena po zwiększeniu o 10%
układamy proporcję
1,3 kg------4,29 zł
1------ x zł
mnożymy na krzyż
1,3x=4,29 //1,3
x=3,30
Odp. Kilo winogron po zwiększeniu masy i ceny kosztowało 3,30 zł

* mnożenie
// obustronne dzielenie
5 3 5