Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-08T18:25:19+01:00
O roślinie jednnopiennej mówimy wtedy, gdy męskie i żeńskie organy rozrodcze (gametangia) występują na tym samym osobniku.

Męskie plemnie są zazwyczaj kulise lub maczugowte, a ruchliwe plemniki uwalniane po pęknięciu ścianki gametangium. Żeńskie gametangia czyli rodnie, mają kształt wazonika z długą szyjką. Na jego dnie znajduje się tylko jedna nieruchliwa komórka jajowa. Plemnie i rodnie położone są najczęściej na szczycie łodyżki gametofitu(jednopienność). Plemniki mają wici i są ruchliwe muszą więc przemieszczać się z plemni do rodni w ośrodku wodnym. gdy plemniki dopłyną do rodni, dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej. Z powstałej zygoty rozwija się sporofit, który wrasta stopą w gametofit. Sporofit składa się zazwyczaj z zarodni czepka i sety. Zarodnia mszaków ma postać puszki.(R!mejoza zwiększa się liczba spor) Gdy haploidalne nieruchliwe spory(zarodniki) dojrzeją zarodnia otwiera się a zarodniki wysypują na podłoże. Tu kiełkują formując najpierw wielokomórkowy twór zwany splątkiem będący młodocianą formą gametofitu. Następnie powstaje dorosły gametofit
2009-11-08T19:22:02+01:00
Gametofit:
zarodniki przemieniaja sie w splątek. Ze splątka wyrasta plemnio stan lub rodnia. za pomoca kropli wody plemnik dostaje sie do komórki jajowej. z rodniostanu wyrasta seta i zarodnia (to juz jest sporofit) później z puszki zarodni wydostaja sie zarodniki następuje mejoza postgamiczna i znow sa haploidalne zarodniki i tak w kólko ;)
1 5 1