1.określ wpływ reformacji na rozwuj kultury polskiej ..
2.kim byli Jezuici i jaka role odgrywali w obronie kościoła katolickiego ..
3.określ znaczenie konstytucji NIKIL NOVI dla rola i dla szlachty ..
4podaj dat zawarcia unii lubelskiej i jej postanowienia ..
5. jakie bylo znaczenie holdu pruskiego dla obu stron ..


prosze o w bardzo streszczone<któtkie >a na temat odpowiedzi ;)
z gory thx ;D... najlepszej odpowiedzi daje NAJ NAJ !!;d

1

Odpowiedzi

2009-11-09T17:30:21+01:00
1. Reformacja nauczyła ludzi,że własne poglądy można, a nawet należy wypowiadać otwarcie,choćby były niezgodne z oficjalnie przyjętą nauką. W nowy,krytyczny sposób patrzono nie tylko na naukę i kulturę ,ale także na religię.
2. jezuici był to zakon założony przez Ignacego Loyolę w 1534 r, a uznany przez papieża jako instytucja kontrreformacji w 1540 r . Miał za zadanie walczyć z reformacją oraz wszelkimi przejawami odstępstwa od oficjalnych zasad wiary dla umocnienia władzy papieskiej.
3.Konctytucja "Nihil novi" polegała na tym ,że władca bez zgody szlachty nie mógł zmienić w statucie państwa nic . Jej rola dla szlachty była ogromna. W zamian za ustępstwa król udzielał jej wiele przywilejów (np. cerkicko - nieszawski,warcki,jedleńsko-krakowski) i stawał się marionetką w rękach szlachty.
4. 1569 r .- unia lubelska - wspólne dla Polski i Litwy:
- władza
-sejm
-polityka zagraniczna
osobne:
-skarb państwa
-wojsko
-urzędy
Unia ta była unią realną tzn . państwa są połączone wspólną polityką zagraniczną,wojskową itd. Powstaje Rzaczpospolita Obojga Narodów dzieląca się na Koronę i Litwę
5.Znaczenie hołdu pruskiego(10.04.1525 r.) Prusy książęce stają się lennikiem Polski,tzn. król Rzeczypospolitej nadaje Prusom Książęcym Ziemię w użytkowanie oraz mają one się stawić na wezwania wojenne króla
Pozdrawiam !

31 4 31