Sztuka > Malarstwo

Opis obrazu "Lato" - Pieter Breughel Młodszy

Autor: Aguśka555 Dodano: 14.11.2010, 17:46


Autorem znanego obrazu "Lato" jest malarz flamandzki - Pieter Breughel Młodszy. Urodził się w 1564 lub 1565 roku w Brukseli, a zmarł na przełomie lat 1637-1638 w Antwerpii. Pieter to syn Pietera Breuegla Starszego. Karierę artysty rozpoczął kopiując obrazy swojego ojca i po czasie wypracował własny styl. Tematem obrazu "Lato" jest praca żniwiarzy podczas upalnego lata.

Na pierwszym planie widać dwóch mężczyzn. Pierwszy z nich jest odwrócony do nas tyłem i ścina zboże ogromną kosą. Drugi zaś odpoczywa na stogu słomy i pije z wielkiego dzbana, aby ugasić pragnienie. Ich strój to biała, przepocona koszula, na której założona jest skórzana kamizelka. Spodnie i buty są koloru brązowego, a na głowie widnieje słomiany kapelusz. Tuż obok znajduje się czarna postać. Nie widać jej twarzy, ale prawdopodobnie towarzyszy ona kobiecie stojącej obok niej. Osoba ta ma na głowie koszyk, w którym jest jedzenie dla oczekującym żniwiarzy. Ubrana jest w czerwoną bluzkę i niebieską spódnicę. Trzy wieśniaczki zbierają słomę i łączą ją w wiechy. Są pochylone i ubrane w białe, czerwone koszule, długie, i krótkie spódnice, na których znajduje się biały fartuch. Na głowach mają chusty i kapelusze, aby słońce nie raziło ich w głowę. Posiadają długie kalosze, które osłaniają ich nogi przed kłującym rżyskiem. Ich twarze wyrażają: skupienie, skoncentrowanie się na pracy, zmęczenie i chęć odpoczynku. Z prawej strony mężczyzna idzie napełnić dzbany wodą, żeby donieść pracującym picie.

Po lewej stronie znajduje się pole z nieskoszonym zbożem, a z prawej drzewa, krzewy, łąki i niekończąca się rzeka. W oddali, wśród drzew widać domy, budynki i wieżę kościoła. Całość obrazu zawiera głównie barwy ciepłe: żółty i brązowy. Pejzaż przedstawia ludzi ciężko pracujących na polu, ale sprawia wrażenie szczęścia i satysfakcji. Według mnie obraz jest bardzo ładny i podoba mi się w nim to, że dominuje tu kolorystyka ciepła. Chciałabym mieć taki obraz w moim pokoju, gdyż codziennie wstając, miałabym chęć do pracy.

Dostałam 5- Za tą pracę, a jestem w klasie 6 Mam nadzieję, że się spodoba =]