1)Mam wyjaśnić na przykładzie pojęcie pasożytnictwo
2)Wymienić na przykładach przystosowania pasożytów wewnętrznych do pasożytniczego trybu życia
3)Wymienić na przykładach przystosowania pasożytów zewnętrznych do pasożytniczego trybu życia
4)Uzasadnić istnienie równowagi w układzie pasożyt- żywiciel
5)Dlaczego przed wyjazdem do krajów tropikalnych musimy poddać się szczepieniom przeciw chorobom tam występującym??
6)Dlaczego w tych krajach nie wolno nam pić wody nie przegotowanej i jeść niemytych owoców???
7)Dlaczego w każdym regionie powinniśmy uprawiać te gatunki roślin i hodować te gatunki zwierząt, które są najlepiej przystosowane do lokalnych warunków???
8)Uzasadnij, że pasożytnictwo to korzystny i ekonomiczny tryb życia dla pasożyta

2

Odpowiedzi

2009-11-09T20:14:02+01:00
1. Pasożytnictwo – forma antagonistycznego współżycia dwóch organizmów, w której jeden czerpie korzyści ze współżycia, a drugi ponosi szkody.

Osobnik, który czerpie korzyści z pasożytnictwa nazywany jest pasożytem, a ten, który ponosi szkody żywicielem. Im układ pasożyt-żywiciel trwa dłużej, tym jest bardziej stabilny. Istnieją dwa rodzaje pasożytnictwa – pasożytnictwo zewnętrzne i wewnętrzne. W drugim przypadku w razie śmierci żywiciela ginie także pasożyt. Z tego powodu pasożyty starają się utrzymywać swego żywiciela przy życiu, np. w organizmie ludzkim może żerować tylko jeden tasiemiec. W niektórych przypadkach (np. owsików) pasożyt nie jest jednak bardzo dobrze przystosowany do funkcjonowania w ciele żywiciela. Większe ich ilości przyczyniają się do rozwoju owsicy i mogą zakończyć się śmiercią żywiciela. Wówczas giną również pasożyty, które tracą dostęp do pokarmu.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-09T20:14:13+01:00
1)pasożytnictwo - to sytuacja, w której jeden organizm (pasożyt) żyje kosztem innego żywego organizmu (żywiciel).
np, komar - człowiek
jemioła - lipa
huba - dąb

2) np przyssawki, lub przyssawki i haczyki u tasiemca, którymi przyczepia się do ścianek jelita cienkiego.

3)np ssawki u jemioły, które służą do pobierania z drzewa wody z solami mineralnymi.

5) ponieważ są to choroby bardzo groźne i trudne do wyleczenia, grożące bardzo poważnymi powikłaniami. poza tym wracając do kraju, możemy rozprzestrzenic wirusy tych chorób w naszym kraju, gdzie dotąd nie panowały.

6) ponieważ bakterie bardzo ciężkich chorób znajdują się w zasadzie wszędzie i duża częśc z nich jest przenoszona droga kropelkową, i powietrzną. bakterie mają wspaniałą pożywkę w nieprzegotowanej wodzie i tam rozprzestrzeniają i mnożą się w tempie błyskawicznym.

7) ponieważ w innym wypadku narazone są na zaatakowanie przez pasożyty, co wynika z tego, iż są mniej odporne. Tracą dużo "energi" na przystosowywanie się do nowych warunkow, przez co są słabsze. W przypadku, kiedy mamy rośliny nieprzystosowane do warunkow, w których zostały posadzone, różne choroby i spowolniony wzrost zmusza nas do używania nawozów sztucznych, co nie jest korzystne dla naszego zdrowia.

8) poniewaz pasożyt nie musi sam zdobywać ani produkować związkow odżywczych. maja wygodnie żyjąc kosztem innych organizmow żywych.
3 5 3