Yo .! Napiszcie mi szybko w streszczenie w wersji opowiadania bo mam to opowiadac :)tytuł to -Pan Tadeusz Fragment księgi 4 : Wojskiego powieść o pojedynku Dowejki z dowejką ..... ale prosze szybko na jutro xD pamieajcie streszczenie w wersji opowiadania

2

Odpowiedzi

2009-11-09T19:19:55+01:00
opowiadanie

Telimenę spotkał pierwszego dnia. Zły na siebie pogalopował za myśliwymi w las. Natomiast w karczmie ksiądz Robak agitował szlachtę i chłopów do powstania przeciwko Rosjanom. Snuł opowieść o bliskim nadejściu Napoleona i Legionów Polskich.
Polowanie było nieudane dla Tadeusza i Hrabiego. Gdyby nie ksiądz Robak niedźwiedź zabiłby obu. Ksiądz „położył” zwierza jednym strzałem.Potem Wojski odegrał na rogu sygnał zakończenia łowów,a myśliwi kłócili się o to który z nich zabił niedźwiedzia. Gerwazy rozsądził ich mówiąc,że to Robak zabił zwierza.Wszyscy wysłuchali w drodze powrotnej Wojskiego opowieść o Domejce i Dowejce.
V /Telimena ułożyła swój plan. Ona wyjdzie za Tadeusza,a Zosię wyda za Hrabiego.
Powracających z polowania powitały obie. Telimenę zaskoczyła niechęć do niej Tadeusza,a on rozżalony był na siebie za swoją pomyłkę. Oboje smutni i przygnębieni spotkali się przypadkowo w „świątynii dumania”. Tu się pogodzili. Niestety w przykrych dla Telimeny okolicznościach, bo usiadła na mrowisku i...Dzwon z Soplicowa wezwał ich na kolację.
Kolacja przebiegała w posępnej atmosferze,bo Sędzia był niezadowolony,że Protazy urządził ją w sieni zamku,Asesor i Rejent przeżywali porażkę swoich psów,a Hrabia zalecał się do Zosi co denerwowało Tadeusza.
Dla poprawy atmosfery spotkania Podkomorzy ofiarował Hrabiemu skórę upolowanego niedźwiedzia.To nic nie dało,bo Hrabia oświadczył,że przyjmie ją,ale z zamkiem. Mimo tego Podkomorzy próbował doprowadzić do ugody,ale wszedł Gerwazy by nakręcić dwa stare zegary kurantowe. Robił przy tym tyle hałasu,że Podkomorzy kazał wyrzucić go z sali. To spowodowało wielką awanturę. Stronnictwo Sopliców zaatakowało Hrabiego i Gerwazego,którzy musieli uciekać. Tadeusz wyzwał Hrabiego na pojedynek.
Gdy Hrabia został sam z Gerwazym,klucznik podsunął mu pomysł zajazdu na Soplicowo i odebranie zamku. Niestety ten pomysł spodobał się Hrabiemu. Wszystko miał zorganizowac Gerwazy i już rano miał jechać do Dobrzyna by pozyskac szlachtę do zajazdu.
VI /Sędzia napisał rano pozew sądowy przeciwko Hrabiemu i Gerwazemu. Protazy zawiózł go do Hrabiego,a u Sędziego zjawił się ksiądz Robak.
Sędzia nie rozpoznał rodzonego brata,który wciąż jako ksiądz występował w roli Jacka Soplicy.
Domagał się by Tadeusz poślubił Zosię i tym samym połączył dwie skłócone rodziny. Sędzia nie chciał słyszeć o pogodzeniu się z Hrabią, ale pomysł zorganizowania powstania na Litwie przyjął z entuzjazmem. Dla sprawy powstańczej Robak chciał pozyskać Horeszkę dlatego udał się do jego domu. Okazało się,że Hrabia z całą drużyną wyjechał do Dobrzyna.
We wsi Dobrzyn w domu Macieja zwołano naradę w sprawie powstania.
2009-11-09T19:29:38+01:00
Dwoch sasiadow mieszkajacy po obu stronach jeden nazywal sie dowejko a drugi domejko . do niedzwiedzicy obaj wystrzelili, nie wiedzieli kto zabil i sie strasznie klocili i przysiegli szczelac przez niedzwiedzia skore. pojedynek ten wiele halasu narobil i piesni o nim spiewano. . gerwazy spor zgodzil: obszedl niedzwiedzice na obkolo i znalazl kule, przymierzyl do ladunku i powiedzial ze do nikogo ta kula nie nalezy.zostala wyszczelona z horeszkowskiej broni.