Dam 60 punktów!!! Jak ktos napisze mi porządnie rozwinięte wypracowanie lub notatkę dość rozwiniętą na temat:
"Jaki wpływ wywierają na nas media"
!!!!! !!!!!!!!!!!!!!
I prosze o sprawiedliwe notki, bo inaczej zgłoszę do moderatora....

3

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-11-09T19:34:53+01:00
My ludzie żyjemy tym, co przedstawią nam gazety, powiedzą nam prezenterzy programów informacyjnych radia czy telewizji. Wiedzę o wydarzeniach na świecie czerpiemy z portali internetowych i wiadomości przesyłanych na nasze komórki. Przekazywane treści coraz rzadziej pozbawione są ładunku emocjonalnego oraz stronniczości. Natomiast niebezpieczna może być fikcja prezentowana w serialach telewizyjnych oraz reklamach, odbierana jako rzeczywistość. Okazuje się, że najlepsze rady mogą dawać bohaterowie seriali telewizyjnych i reklam. Powiemy przesada mamy własne zdanie i jesteśmy odporni na socjotechniki oraz manipulacje. Doprawdy? Czym kierujemy się przy wyborze jakiegoś produktu – tak naprawdę kiedy się nad tym zastanowimy. Czy rozpakowując w domu zrobione zakupy, zdarza się pomyśleć dlaczego ten proszek, czemu ta margaryna? A czy nie zdarza nam się chwilowo przyjąć postawy podobnej do naszego ulubionego bohatera – serialu, filmu gry?
Nie jesteśmy w stanie uchronić się przed wpływem informacji na naszą podświadomość jeżeli uczestniczymy w normalnym nurcie obecnego życia. Pewnie nie jest to takie złe, o ile za informację nie idzie kłamstwo i oszustwo. Problemy zaczynają się dopiero wtedy gdy ograniczymy nasze postrzeganie świata jedynie do tego co przyniosą nam media. Kiedy obrazy nierzeczywiste spreparowane przez reżysera wplatają się w rzeczywistość. Kiedy David Duchowny staje się Mulderem, a widząc Tomasza Stockingera mówimy, że spotkaliśmy Pawła Lubicza. Niesie to za sobą jeszcze jedno, powoduje, że zdarzenia przedstawione przez media przestają dla nas istnieć z chwilą kiedy media przestają o nich mówić. Wykreowana rzeczywistość staje się naszym punktem odniesienie i jedyną słuszną wizją tego co się dzieje.Dorośli jeżeli popadli w pułapkę zbudowaną, czasem nieświadomie, przez różne media to zapewne lepiej lub gorzej sobie poradzą. Natomiast dzieci są jak niezapisana tablica, po której mają ochotę pokreślić przeróżni „specjaliści” od marketingu. W tym wypadku świadomość rodziców prawie nie istnieje i traktują obecność szumu medialnego jako rzecz normalną w obecnych czasach. Jeżeli znowu komuś się wydaj, że sobie z tym poradził niech zastanowi się co chcą jeść, czym chcą się bawić jego dzieci. Chyba jednak nie może być inaczej i nie specjalnie należy z tym walczyć – prędzej czy później to jest nieuniknione. Należy natomiast permanentnie uświadamiać, dodawać mądry komentarz i nie pozostawać obojętnym na to co płynie, na przykład z telewizora. Zapewne nie da się całkowicie uniknąć wpływu mediów na nas, ale z tego co nam przynoszą można zrobić pożytek. Przecież po pojawieniu się pierwszego samochodu, przeciwnicy wznosili mur propagandy, mówiąc jaki to zły i tragiczny w skutkach wynalazek. Po części mieli racje gdyż w samochodach giną osoby na całym świecie, ale to nie samochód zabija ludzi. Podobnie sprawa ma się z mediami, należy z nich korzystać z pełną wiedzą jaki ich używać, tak aby nie stały się narkotykiem społecznym, ale siłą napędową nowoczesnego, rozwijającego się społeczeństwa.
2009-11-09T19:40:23+01:00
Środki masowego przekazu- prasę, radio itelewizję-nazywa się często czwartą władzą. Określenie towyrażnie świadczy o tym, jak wielką rolę odgrywają one w systemie demokratycznym. Ich zdanie polega przede wszystkim na pzrekazywaniu informacji o wszystkim, co się dzieje.
Ale nie tylko. w środkach masowego przekazu odbywa się wiele ważnych dyskusji, w których moga wiąć udział nie tylko eksperci i dziennikarze, ale także obywatele. Dyskusje takie zwiększją zainteresowanie odbiorców poruszanym problemem, pomagają go lepiej zrozumieć i znależć najwłaściwsze rozwiązanie. Wielkie znaczenie ma takżę kontrolna funkcja środków masowego przekazu. Dziennikarze uważnie śledzą wszystkie poczynania wladz, uczestniczą w konferencjach prasowych, przeprowadzają wywiady, starają się dotrzeć także i do takich informacji, które są z różnych względów ukrywane. Kontrolują nie tylko działalność różnych instytucji, ale także osób publicznych pełniących odpowiedzialne funkcje. Możliwość wykorzystania posiadanej władzy do celów osobistych jest silną pokusą i nie każdy urzędnik potfafi się jej obrzeć. Dziennikarze nie mogą nikogo aresztować - tak jak policja ani nie mogą wydawać wyroku jak sąd. A jednak nie są bezradni- słowo ma Bardzo wielką moc. Tropem wskazanym przez dzinnikarzy pójdzie z pewnością policja. Takżę zwierzchnik nieuczciwego urzędnika nie pozostanie obojętny - sprawdzi wiarygodność informacjii i zapewne szybko odwoła się go ze stanowiska. W ten sposób dziennikarze mogą kontrolować władzę, chorniąć interesy całego społeczeństwa.
2009-11-09T19:58:00+01:00
W moim wypracowaniu bedę będe starała odpowiedziec sie na pytanie ''Jaki wpływ wywierają na nas media?''. Wpływ medi jest dośc duzy gdyż np. reklamy mają za zadanie przekonąc nas do kupna jakiegoś produktu. Mają pokazać go jak z najlepszej strony, kolorowymi obrazkami lub funkcjami jakie posiada.
Popularny jest także internet wpływ na ludzi XXIw. mia ogromny. Różnego rodzaju strony z wiadomościami cieszą sie duzą oglądalnościa. Prasa i radio to pozostałe srodki masowego przekazu czyli medii. Więc w dużej mierze żyjemy tym co przedstawią nam gazety lub powiedza nam prezenterzy róznych programow - radia czy telewizji. Jeżeli te środki przekazu nie przekraczają bariery rzeczywistosci to nie wyrządzają nam wielkiej krzywdy.Natomiast niebezpieczna może być fikcja prezentowana w serialach telewizyjnych oraz reklamach, odbierana jako rzeczywistość.
Moim zdaniem społecznośc ze jest odporna na socjotechniki oraz manipulacje. Ale czy napewno ? Czym kierujemy się przy wyborze jakiegoś produktu – tak naprawdę kiedy się nad tym zastanowimy. Czy rozpakowując w domu zrobione zakupy, zdarza się pomyśleć dlaczego ten proszek, czemu ta margaryna? A czy nie zdarza nam się chwilowo przyjąć postawy podobnej do naszego ulubionego bohatera – serialu, filmu ?
Nie jesteśmy w stanie uchronić się przed wpływem informacji na naszą podświadomość jeżeli uczestniczymy w normalnym nurcie obecnego życiatyle wymyslilam ;]