1.Na czym polega zamiana energi wewnętrznej cial przez cieplny przepływ energii? Podaj przykłady takiej zamiany .3.Podaj przykłady zjawisk fizycznych , podczas których następuje przewodzenie ciepla.5.Na czym polega przenoszenie energii wewnętrznej przez konwekcję ?? Podaj odpowiedni przyklad takiego przenoszenia.6.Na czym polega przekazywanie energii wewnętrznej przez promieniowanie ?Podaj przykłady takiego przekazywania energii.

BARDZO PROSZE O POMOC

1

Odpowiedzi

2009-05-03T15:25:29+02:00
1.Przewodnictwo cieplne ciała posiada wiele wad jak i zalet. Niektóre ciała są dobrymi przewodnikami ciepła, a inne nie np. drewno, szkło. Negatywne jest właśnie takie przewodnictwo jak chociażby ta łyżeczka, często gorącej łyżeczki nie możemy wziąć do rąk, bo się sparzymy albo nie potrafimy jej po prostu utrzymać. Podobnie mamy z gorącymi elementami wykonanymi z metalu np. forma do ciasta nagrzanej formy nikt nie złapie gołymi rękami, metalowy garnek możemy zdjąć z kuchni gazowej tylko w źle przewodzących ciepło rękawicach inaczej się sparzymy itp. Lecz takie nagrzewnie posiada wiele cech pozytywnych np. dobry przepływ prądu elektrycznego, nagrzanie się elementów umożliwiających nadawania im różnych kształtów.

6. Jeżeli ciało umieścić w wiązce promieniowania elektromagnetycznego, to zwykle wzrasta jego temperatura. Łatwo podać wiele przykładów takiego zjawiska, dla promieniowania w
zakresie od radiowego do . Każdy wie, że ciała nagrzewają się „na słońcu” na skutek absorpcji promieniowania podczerwonego, widzialnego i nadfioletowego. Wiązka bardzo intensywnego promieniowania rentgenowskiego, powstającego w synchrotronie, powoduje silny wzrost temperatury materiałów, które znajdą się w jej zasięgu. Także podgrzewanie potraw w mikrofalówce, czy „ogrzewanie wewnętrzne” falami radiowymi w fizykoterapii. Z drugiej jednak strony znamy bardzo wiele innych „nie-termicznych” zjawisk, wywołanych przez oddziaływanie promieniowania elektrycznego z materią:
Promieniowanie podczerwone, widzialne, nadfioletowe czy rentgenowskie mogą wywoływać reakcje chemiczne w układzie. Na tej zasadzie działają oczy ludzi i zwierząt. O zjawisko to oparta jest klisza fotograficzna. Tak w końcu zachodzi fotosynteza w roślinach. Promieniowanie o podobnym zakresie może wywoływać różne typy zjawisk fotoelektrycznych, zewnętrznych i wewnętrznych. W oparciu o nie działają różne typy detektorów promieniowania elektromagnetycznego, na przykład kameratelewizyjna.
Promieniowanie może wywoływać przemiany jądrowe w układzie
10 2 10