1) Napisz ocenę postani Danusi Jurandówny z powieści "Krzyżacy" (swoją - uzasadnij - oraz według fragmentów z książki co sądzili o tej bohaterce inni bohaterzy).

2) Napisz ocenę postaci Jagienki ze Spychowa z powieści "Krzyżacy" (swoją - uzasadnij - oraz według fragmentów z książki co sądzili o tej bohaterce inni bohaterzy).

1

Odpowiedzi

2009-11-09T21:30:13+01:00
Danusia to córka Juranda-możnego, mężnego komesa ze Spychowa, należącego do przedchorągwianych , ulubienica i dworka księżnej Anny Danuty- pani na Mazowszu. To szczupła i drobna dziewczyna o błękitnych oczach, bladej cerze, długich włosach przyozdobionych wianuszkiem z żywych kwiatów. Wyglądała niczym jakaś figurka z kościoła. Do twarzy jej było w kolorze niebieskim. Danusia umie grać na lutni i śpiewa czystym srebrzystym głosem. Czytając pierwsze strony „Krzyżaków” dowiadujemy się, że Danusia jest jeszcze bardzo dziecinna i niedojrzała. Dziewczyna ta miała słaby charakter, łatwo było ją zawstydzić, gdyż widząc Zbyszka na Przasnyszu najpierw obsypała go pocałunkami. Dopiero potem zawstydzona chowała się za sukienkę księżnej. Bohaterka sprawiała wrażenie jakby czegoś się bała. Te cechy potęgują się u Krzyżaków i w końcu więziona dziewczyna ciężko choruje i umiera. Jurandówna jednak potrafiła gdy trzeba zdobyć się na odwagę i pokonać nieśmiałość, ponieważ błagała króla o łaskę dla skazanego rycerza Zbyszka. Troskliwie opiekowała się także rannym Zbyszkiem. Uratowała swojemu ukochanemu życie zarzucając na jego głowę nałęczkę.

Jagienka była córką Zycha ze Zgorzelic- możnego rycerza, ulubienica znanego i bogatego opata z Tulczy.Od Jagienki bił blask zdrowia, młodości i siły. Była wysoka, szczupła, miała szerokie ramiona. Odznaczała się również ciemnymi włosami, które najczęściej były związane. Jej twarz przyozdabiały czerwone usta i modre oczy bystro patrzące. Do twarzy jej było w kolorze czerwonym. Jagienka potrafi jeździć konno, władać bronią, polować. Jagienka ma wiele męskich cech charakteru: siła, niezłomność. Jest prawa, uczciwa, prawdomówna, darzy Zbyszka uczuciem, choć wie, że kocha on Danusię, nadal otacza go opieką i pomaga mu, nie jest zazdrosna, współczuje cierpieniu Zbyszka i Danuśki, stara się zrozumieć ukochanego. Jest konsekwentna, nieustępliwa, zwykle osiąga cel. Rzadko pozwala sobie na łzy, płacze, kiedy spotyka ją wielki zawód, gdy np. Zbyszko wyznaje, że kocha Danuśkę. Uratowała rycerza przed śmiercią zabijając niedźwiedzia, z którym sobie nie poradził.
1 1 1